Powrót do aktualności

Wrzesień 39”, czyli rzecz o tym jak wybuchła II wojna światowa, a zniknęła II Rzeczpospolita – Pokaz historyczny w naszej szkole.

26 marca 2023

24 marca naszą szkołę odwiedziła grupa artystyczna „Rekonstrukto”, która zaprezentowała pokaz historyczny pod tytułem „Wrzesień 39”, czyli rzecz o tym jak wybuchła II wojna światowa, a zniknęła II Rzeczpospolita. Podczas pokazu omówiono i przedstawiono sytuację międzynarodową Polski przed wybuchem II wojny światowej oraz w trakcie jej trwania. Artyści zaprezentowali polskie mundury wojskowe, ekwipunek i wyposażenie używane w czasie kampanii wrześniowej w 1939 roku. Ogromnym zainteresowaniem uczniów cieszyły się repliki broni, karabiny, pistolety, granaty i bagnety. Ochotnicy mieli szanse osobiście dotknąć i sprawdzić wyposażenie wojska polskiego poprzez przymierzanie hełmów oraz elementów umundurowania żołnierzy. Wybrane uczennice wcieliły się także w rolę sanitariuszek, które opatrywały rannych na polu bitwy żołnierzy. Największą atrakcją była możliwość obejrzenia z bliska zgromadzonej broni. Na koniec występu uczniowie wysłuchali bardzo ważnego przesłania o tym, że broń powinna być używana jedynie w celu obrony a nigdy po to, aby odbierać komuś wolność.