Powrót do aktualności

Dzień Ochrony Danych Osobowych- DODO

4 lutego 2021

28 stycznia to dzień, w którym w sposób szczególny mówi się o ochronie danych osobowych, ponieważ 28 stycznia 1981 roku podpisano Konwencję 108 Rady Europy w sprawie ochrony osób w zakresie zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.

Nasza szkoła kolejny rok uczestniczy w realizacji projektu organizowanego przez Urząd Ochrony Danych Osobowych „Twoje dane- Twoja sprawa”. Cały rok na różnorodnych zajęciach nauczyciele i uczniowie rozmawiają o ochronie danych i bezpiecznym korzystaniu z zasobów Internetu i portali społecznościowych. Jednakże w związku z DODO szczególnie w całym ostatnim tygodniu stycznia działy się różne aktywności. Na ten dzień otrzymaliśmy list od prezesa UODO Pana Jana Nowaka. Zwracał on w nim szczególną uwagę na fakt, iż nie tylko wiedza jest istotna, ale przede wszystkim „budowanie świadomości i rozumienie zjawisk związanych z ochroną prywatności, aby swoją wiedzę skutecznie wykorzystywać w życiu codziennym”.

W naszej szkole w klasach młodszych na zajęciach języka angielskiego uczniowie przygotowywali zakładki do książek, na których umieszczali swoje zwykłe dane. Na tychże lekcjach również rozmawiano o tym, czy można i jakie dane przekazywać innym, czy należy je chronić i w jaki sposób. W klasach starszych na lekcjach z wychowawcą uczniowie poszerzali swoją wiedzę w temacie danych osobowych oraz instytucji i dokumentów stojących na ich straży. Z okazji DODO przygotowano również konkurs wiedzy dla uczniów oraz ich rodziców. W związku z wciąż trwającą nauką zdalną, odbył się on na platformie Teams, z zachowaniem oczywiście zasad ochrony danych osobowych. O wynikach zostaną wkrótce poinformowani zwycięzcy. Wszystkim, którzy wzięli w nim udział serdecznie dziękujemy i gratulujemy.

Prezes UODO zachęca również do udziału w konkursie. Szczegóły znajdują się na plakacie.