Powrót do aktualności

DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA w ZSP nr 3 w Skidziniu

2 października 2022

Uczniowie oraz Przedszkolaki wzięli udział w ogólnopolskiej akcji, która powstała 2001roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Patronką przedsięwzięcia jest wybitna autorka książek dla dzieci Janina Porazińska. Data 29 września to dzień urodzin pisarki.

Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych i starszych. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest w szkołach i bibliotekach, gdzie są organizowane sesje czytelnicze oraz autorskie spotkania. W roli czytających wcielają się bibliotekarze, nauczyciele, uczniowie, strażacy czy znani aktorzy. Dzieci mogą też zobaczyć jak wygląda praca w bibliotece, opowiedzieć o swoich ulubionych książkach czy poznać nowe propozycje.

Podobnie było w naszej szkole i przedszkolu. Uczniowie i dzieci mieli możliwość poznania wielu utworów Janiny Porazińskiej, ale też nowości zakupionych z funduszy uzyskanych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, w którym szkoła z powodzeniem kilkakrotnie brała udział.

Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci. Rozwijają wyobraźnię, pamięć, poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki, budują świat wartości, ale przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje.

Głośne czytanie jest ważne nie tylko w szkole czy w przedszkolu. Stanowi również okazję do budowania dobrych, rodzinnych relacji, pożytecznych więzi, wspólnego spędzenia czasu dziecka z dziadkami, rodzicami, rodzeństwem czy kolegami.

Święto więc warto obchodzić każdego dnia i poświęcić na ciche lub głośne czytanie przynajmniej 30 minut.