Powrót do aktualności

Biesiada rodzinna z nutą jubileuszową

7 lutego 2023

Biesiada z nutą jubileuszową

W dniu 24.01.2023r. w Domu Ludowym w Wilczkowicach odbyła się tradycyjna Biesiada z udziałem szkolnej i przedszkolnej społeczności, Rodzin uczniów oraz Przyjaciół Szkoły i Przedszkola.

Bieżący rok szkolny jest wyjątkowym czasem, gdyż Szkoła Podstawowa w Skidziniu obchodzi JUBILEUSZ 60-lecia , a Przedszkole Publiczne 55-lecie. W związku z tym nuta jubileuszowa pojawiła się podczas organizacji wielu tegorocznych spotkań i imprez. Warto wymienić Gminne rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023, Pasowanie ucznia klasy pierwszej, Dzień Edukacji Narodowej z udziałem emerytowanych nauczycieli i pracowników.

Biesiada pozwoliła organizatorom przypomnieć Gościom wiele szkolnych tradycji, które towarzyszą uczniom i przedszkolakom w ciągu roku szkolnego. Przez lata uczniów uczył szacunku do drugiego człowieka, poczucia przynależności do „ małej i dużej Ojczyzny” hymn szkoły napisany do wiersza patronki Ewy Szelburg – Zarembiny. Ponownie z przyjemnością można było oglądnąć Krakowiaka zaprezentowanego przez przedszkolaków. Taniec ten wielokrotnie gościł na szkolnych imprezach, czego dowody znajdziemy w kronikach. Nad przeszłością zadumały się też dzieci szkolne, które zatańczyły Poloneza. Taniec towarzyszył nam w chwilach patriotycznych, ale też w momentach, gdy żegnaliśmy kolejne pokolenie absolwentów.

Ze szkołą związane są losy naszych pradziadków, dziadków, rodziców, więc szczególnie miło było powrócić do edukacji regionalnej i zaprezentować dawne tańce i zabawy oraz piosenki w wykonaniu zespołu muzycznego, który zagrał na fletach wiele utworów, a w tym „ Owieczki Kasi”, „Siała baba mak”, a uczennica klasy II dała koncert gry na skrzypcach.

W przedszkolu i szkole zajęcia oraz nauka zawsze odbywała się zgodnie z rytmem pór roku, kalendarzem świąt państwowych i tradycji, stąd pojawiły się kolędy w wykonaniu uczniów klasy 4 i klasy 5 w unowocześnionej formie.

Integracyjne spotkanie uświetnił Szkolny Zespół Muzyczny. Na pewno długo w pamięci pozostaną wspaniałe wykonania piosenek: „ Rzeka marzeń”, „ Szkoła marzeń” czy „ Arcade”.

Czas ma wiele wymiarów, a obecny ucieka jak strzała, więc spróbowaliśmy podczas biesiady go zatrzymać i powrócić do przeszłości. W czasie spotkania został zaprezentowany wyjątkowy i cenny materiał przygotowany przez uczniów klasy 8 i nauczycieli. Wywiady przeprowadzone przez uczniów z osobami mieszkającymi w naszym regionie na temat dawnej szkoły z pewnością będą źródłem wiedzy o przeszłości i wartościową pamiątką. Dziękujemy uczestnikom wywiadów, a uczniom za pracę redaktorską.

Muzyczną laurkę z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka przekazali swoim bliskim uczniowie i przedszkolaki.

Nie sposób , kończąc pewien etap w życiu, nie zadumać się nad przeszłością , ale trzeba patrzeć w przyszłość i warto pamiętać, że „ każde pokolenie ma swój czas”.