Powrót do aktualności

ODBLASKOWE KODOWANIE – zajęcia w ramach akcji ODBLASKOWA SZKOŁA

23 października 2023

W ramach akcji Odblaskowa szkoła zorganizowaliśmy zajęcia, które połączyły ideę Europejskiego Kodowania Code Week z bezpieczeństwem na drodze i koniecznością noszenia przez dzieci odblasków. Zajęcia odbyły się 9 i 12 października.  Uczniowie odszyfrowywali ostrzeżenia oraz znaki związane z zachowaniem bezpieczeństwa na drodze. Jak się okazuje, informacje oraz obrazy można zakodować na wiele sposobów- ustalając szyfr, korzystając z zakodowanego schematu, czy grafiki. Okazało się, że nawet najmłodsi bardzo dobrze sobie radzili i znali odkodowane znaki drogowe. Kolejne ODBLASKOWE KODOWANIE odbyło się 23 października. Rozpoczynając od burzy mózgów uczniowie wypisali wszystkie skojarzenia, myśli związane z bezpieczeństwem na drodze. Oglądnęli film edukacyjny przypominający zasady bezpieczeństwa pieszych na drodze w tym konieczności noszenia odblasków. Następnie przeszli do zadania głównego. Wyszukiwali zaszyfrowanych w kodzie liter i odkodowywali je, a w dalszej kolejności układali z nich hasło. W trakcie poszukiwania liter i łamania szyfru emocji było wiele. Udało się ułożyć hasło: „Bezpieczna droga to jasna droga – NOŚ ODBLASKI”.