Powrót do aktualności

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

10 marca 2024

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, święto mające  na celu upamiętnienie bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy po II wojnie światowej przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

Z tej okazji uczniowie klasy V, VI i VII wzięli udział w żywej lekcji historii, która rozpoczęła się od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy na grobach żołnierzy wyklętych na cmentarzu w Jawiszowicach. Następnie w kościele p. w. św. Marcina została odprawiona uroczysta msza święta, po której zebrani przemaszerowali pod pomnik w Jawiszowicach-Kółku, gdzie zapalono znicze i złożono kwiaty. Obchody zakończyło spotkanie w OSP Jawiszowice, podczas którego uczestnicy wysłuchali prelekcji "Sosienki - lokalni bohaterowie" oraz mogli skosztować wojskowej grochówki.

Wyklęci” i „Niezłomni” byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. Stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Pamiętajmy o tych, którzy wywalczyli naszą wolność.