Powrót do aktualności

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

20 listopada 2022

W miesiącu październiku szkoła przystąpiła do przedsięwzięcia o charakterze międzynarodowym, którego celem jest przypomnienie roli biblioteki w społeczności szkolnej oraz poprzez uczniów w środowisku lokalnym. Tematem przewodnim podejmowanych przez bibliotekę oraz zespołów klasowych licznych przedsięwzięć były słowa: „ Czytanie dla pokoju – moja bliższa i dalsza Ojczyzna”. Aby ten miesiąc był wyjątkowy, w projekt edukacyjny zaangażowali się bibliotekarze, nauczyciele oraz uczniowie Zespołu. Podejmowano różne działania o charakterze edukacyjnym, które pozwalały na rozwijanie kompetencji kluczowych, w tym umiejętność pracy w zespole, poszukiwanie i selekcję informacji, wykorzystanie technologii informatycznych ( zasoby Zespołu wzbogacone poprzez udział w programie Laboratoriom Przyszłości) ), a przede wszystkim zachęcały do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej . Do najciekawszych przeprowadzonych działań należą:

  • Spotkanie uczniów klasy 1 ze szkolną biblioteką, w czasie którego młodzi czytelnicy poznali regulamin biblioteki szkolnej oraz mieli możliwość wypożyczenia pierwszej książeczki zgodnie ze swoimi zainteresowaniami .
  • Wizyta w szkolnej bibliotece uczniów klasy 4, 5, 6 - poznawanie i promocja nowości poprzez głośne czytanie przez bibliotekarza fragmentów przygotowanych dla każdej klasy książek.
  • Samorząd Uczniowski zorganizował dla klas 1-8 „ Dzień postaci z bajek” – uczniowie przyszli do szkoły przebrani za ulubione bajkowe postacie.
  • Uczniowie klasy 3 realizowali klasowy projekt edukacyjny pt. „ Moja Ojczyzna” z wykorzystaniem książek o Skidziniu i o szkole.
  • Uczniowie klasy 4 uczestniczyli w innowacji pedagogicznej dotyczącej książki Jana Brzechwy „ Akademia pana Kleksa” Na lekcji języka polskiego odbyła się lekcja przędzenia liter, podczas której uczniowie odpowiadali na zagadki związane z lekturą, a następnie z włóczki wykonywali swoje prace- zadaniem pozostałych uczniów było odgadnięcie, co przedstawia wykonana praca. Odbyła się również lekcja kleksografii, tutaj młodzież za pomocą atramentu wykonała na kartce swojego kleksa. Nie zabrakło również lekcji geografii, na której dzieci przy pomocy balonów i kartek samoprzylepnych starały się odtworzyć mapę świata. Podsumowaniem zajęć była burzliwa debata, która uświadomiła uczniom, ile korzyści daje czytanie książek i że warto chodzić do biblioteki.
  • Wykonanie Albumu Grzybów przez uczniów klasy 2 z wykorzystaniem różnych źródeł informacji.
  • W przedsięwzięciu „ Magia czerwonego krzesła” uczestniczyli uczniowie klasy 5, którzy mieli za zadanie wykonać za pomocą różnych materiałów magiczny przedmiot do spełniania życzeń. Promocja serii książek A. Maleszka „ Magiczne drzewo” .
  • Projekt wynalazku, który można zgłosić do Instytutu Badań Nadzwyczajnych , opracowali uczniowie klasy 6 w ramach promocji serii książek R. Kosika pt. „ Felix, Net i Nika” .
Udział w Międzynarodowym Dniu Bibliotek Szkolnych pozwolił uczniom na udział w ciekawych przedsięwzięciach edukacyjnych oraz dostrzec w bibliotece szkolnej miejsce integrujące w rożne działania całą społeczność szkolną, pozwalające mądrze i przyjemnie spędzić czas.