Powrót do aktualności

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

21 lutego 2021

"A niechaj narodowie wżdy postronni znają,

Iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają".

Mikołaj Rej

             19 lutego obchodziliśmy w szkole Międzynarodowy Dzień języka Ojczystego. To wyjątkowe święto zostało ustanowione przez UNESCO, by podkreślić różnorodność językową i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone oraz ginące. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to także dobra okazja, aby zastanowić się, czy naprawdę potrafimy mówić po polsku? Czy wiemy, jakich form kiedy użyć, jak akcentować wyrazy i zdania, wreszcie, który wyraz z całego bogactwa języka polskiego najtrafniej przekaże nasze myśli.

         W naszej szkole dzień ten uczniowie klas młodszych uczcili w szkole, natomiast ci starsi w czasie lekcji online z języka polskiego . Tradycyjnie podczas zajęć nauczyciele przygotowali dla swoich uczniów różne atrakcje – gry i zabawy językowe. W programie nie zabrakło zadań ortograficznych i ulubionych przez uczniów łamańców językowych.

            Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego są doskonałą okazją, by promować poprawne posługiwanie się językiem ojczystym nie tylko od święta, ale też każdego dnia, o czym mówią słowa poety Franciszka Ksawerego Dmochowskiego "A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą. Nie znać języka swego – hańbą oczywistą”.