Aktualności


Dzień Ochrony Danych Osobowych oraz Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzień Ochrony Danych Osobowych oraz Dzień Bezpiecznego Internetu obchodziliśmy w naszej szkole 23 stycznia. Te dwa dni zostały połączone ze sobą ponieważ coraz częściej dane osobowe są wykorzystywane w Internecie oraz stają się atakiem cyberprzemocy.

Wszyscy uczniowie na lekcjach z wychowawcą omówili i przypomnieli sobie co to są dane osobowe oraz cyberprzemoc. Każda klasa została zobowiązana do przygotowania jednego problemu dotyczącego wyżej wymienionych zagadnień oraz zobrazowania go za pomocą plakatu i przygotowania krótkiej prelekcji. Tematy przydzielone do pracy:

Kl.1- Najbardziej powszechne portale społecznościowe, oraz gdzie udostępniamy swoje dane.

Kl.2- Rodzaje danych osobowych (zwykłe i wrażliwe, przykłady) oraz co to jest UODO.

Kl.3- Gdzie szukać pomocy w razie pojawienia się cyberprzemocy?

Kl.5- Co robić, żeby nie zostać ofiarą cyberprzemocy, jak być w sieci bezpiecznym?

Kl.6- Ustawy regulujące odpowiedzialnosć karną i cywilną w związku z czynami mającymi charakter cyberprzemocy.

Kl.7- Jakie są przestępstwa (zagrożenia) z użyciem technologii i Internetu (groźby, włamania, naruszenie wizerunku i czci, stalking)

Kl.8- Co to jest cyberprzemoc, jakie są jej formy i objawy u uczniów emocjonalne i psychiczne.

Po tej części odbyło się szkolne spotkanie na sali gimnastycznej, podczas którego klasy prezentowały efekty swojej pracy edukując swoich kolegów i koleżanki z innych klas. Spotkanie zostało urozmaicone krótkimi filmikami z serii „Owce w sieci”, podsumowującymi poruszane zagadnienia.

Temat bezpieczeństwa danych osobowych oraz bezpieczeństwa w sieci towarzyszy nam cały czas i będzie nadal powracał na lekcjach wychowawczych, informatyce oraz pozostałych zajęciach.

 

Skip to content