Powrót do aktualności

APEL Z OKAZJI ŚWIĄT MAJOWYCH

9 maja 2023

W poniedziałek 8 maja 2023 r. odbył się uroczysty apel z okazji 1, 2, 3 maja – tj. Świąt związanych z historią naszej Ojczyzny. Uroczystość przygotowali uczniowie z klas 5 i 6 razem z nauczycielami: p. Weroniką Formas , Magdaleną Osiewicz, i Zenoną Girzejowską. Muzyczną oprawę zaprezentował szkolny chór prowadzany przez p. Annę Szlenk. Po odśpiewaniu hymnu państwowego artyści przedstawili ciekawe informacje na temat: • 1 maja - Święta Pracy  oraz 19 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. • 2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to święto państwowe, ustanowione przez Sejm w 2004 roku. Flaga jest - obok godła – naszym najwyższym symbolem narodowym. Symbolem wolnego i niepodległego państwa. Reprezentuje imię Polski poza jej granicami. Jest widocznym i wymownym znakiem naszych najcenniejszych wartości; oraz najważniejszej daty • 3 maja – Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym roku obchodziliśmy jej 232 rocznicę. Jak wspomnieli uczniowie nasza Konstytucja, która powstała w 1791 roku, była pierwszą w Europie, a drugą na świecie (po Stanach Zjednoczonych). Wszyscy wykonawcy na scenie pięknie prezentowali się w strojach galowych, co nadało  akademii uroczysty charakter. Soliści wraz z chórem wykonali piękne utwory, które ozdobiły przekazywane wiadomości na temat naszej historii. Usłyszeliśmy „Mazurek 3 Maja”, „Dzień dobry biały ptaku”, "Tu wszędzie jest moja Ojczyzna". Na zakończenie glos zabrała Pani Dyrektor. Było to prawdziwe patriotyczne przeżycie, okazja aby uświadomić uczniom znaczenie słów Ojczyzna i Patriotyzm. Krótko, ale treściwie przedstawiliśmy bardzo ważne wydarzenia dla nas Polaków i naszej Ojczyzny, która musiała przejść ciężką i bardzo krętą drogę do WOLNOŚCI .