Aktualności


Lekcja biblioteczna w DL w Skidziniu

W dniu 18 listopada uczniowie klas starszych uczestniczyli w lekcji bibliotecznej w Domu Ludowym w Skidziniu prowadzonej przez panią Zofię Piwowar. Tematem przewodnim była Szwecja- jej topografia, sławni ludzie, wynalazki, ale przede wszystkim kultura i znane pozycje czytelnicze dla dzieci, m.in. Pippi Pończoszanka, Dzieci z Bullerbyn, Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Podczas bardzo ciekawej prezentacji uczniowie wykazywali się bogatą wiedzą, a następnie wykonali ciekawe koniki Dala (koniki z Dalarma), które są symbolem Szwecji.

       

Narodowy Dzień Niepodległości w SP w Skidziniu

MOTTO :

„ Opowiedz nam, moja Ojczyzno,

jak matka dzieciom ciekawym

o latach znaczonych blizną

na wiekach chwały i sławy.”

Zapraszamy do oglądnięcia krótkiej relacji z naszej uroczystości 

https://youtu.be/VYcDfcrvDZg

oraz pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu muzycznego ZSP 3 Skidziń

https://youtu.be/hyTTNpbjSuc

 W dniu 17 listopada 2022r. w Szkole Podstawowej w Skidziniu odbył się uroczysty, integracyjny, patriotyczny poranek  z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

             Spotkanie Uczniów klas 1-8 wraz nauczycielami i pracownikami Zespołu było podsumowaniem szeregu działań o charakterze patriotycznym, jakie odbyły się w szkole w ciągu ostatnich kilku tygodni. Uczniowie poznawali historię naszej Ojczyzny na zajęciach edukacyjnych, przygotowywali recytacje wierszy, uczyli się śpiewać okolicznościowe pieśni, poczet sztandarowy oraz chętni uczniowie mieli okazję brać udział w uroczystościach gminnych. W dniu 10.11.2022r. o godzinie 11: 11 cała szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „ Szkoła do hymnu”.

W czasie poranka patriotycznego społeczność szkolna  miała okazję poszerzyć swoją wiedzę historyczną, wysłuchać recytacji wierszy przygotowanych przez uczniów klasy 8. Przepięknie zabrzmiała również pieśń legionowa „ Piechota” wykonana  przez uczniów klas 1-8.

Spotkanie umiliły i wprowadziły w zadumę piosenki w wykonaniu szkolnego chóru pod kierunkiem pani Anny Szlenk.

Na zakończenie spotkania uczniowie klasy 1 zaprezentowali interpretację ruchowo – taneczną z wykorzystaniem barw białych i  czerwonych, które  nawiązywały do polskiej flagi.

Wyjątkowo w takich okolicznościach zabrzmiał wiersz „ Pytasz się : co to Polska?” . Uczennica z klasy 8 w poetycki sposób odpowiedziała na to pytanie, przekonując młodszych kolegów, że POLSKA to : „ niezapominajki w rowie”, „ woda stojąca na łąkach” , „ topole królujące ponad polem”, „ płowe wrzosy”  i „ biały Krzyż wycięty”.

Film oraz zdjęcia  promujące nasz Zespół zostały wykonane za pomocą sprzętu, jaki szkoła otrzymała w ramach programu LABOLATORIA PRZYSZŁOŚCI.

       

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

W miesiącu październiku szkoła przystąpiła do przedsięwzięcia o charakterze międzynarodowym, którego celem jest przypomnienie roli biblioteki w społeczności szkolnej oraz poprzez uczniów w środowisku lokalnym.

Tematem przewodnim podejmowanych przez bibliotekę oraz zespołów klasowych licznych przedsięwzięć były słowa: „ Czytanie dla pokoju – moja bliższa i dalsza Ojczyzna”.

Aby ten miesiąc był wyjątkowy, w projekt edukacyjny zaangażowali się bibliotekarze, nauczyciele oraz uczniowie Zespołu. Podejmowano różne działania o charakterze edukacyjnym, które pozwalały na rozwijanie kompetencji kluczowych, w tym umiejętność pracy w zespole, poszukiwanie i selekcję informacji, wykorzystanie technologii informatycznych ( zasoby Zespołu wzbogacone poprzez udział w programie Laboratoriom Przyszłości) ), a przede wszystkim zachęcały do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej .

Do najciekawszych przeprowadzonych działań należą:

 • Spotkanie uczniów klasy 1 ze szkolną biblioteką, w czasie którego młodzi czytelnicy poznali regulamin biblioteki szkolnej oraz mieli możliwość wypożyczenia pierwszej książeczki zgodnie ze swoimi zainteresowaniami .
 • Wizyta w szkolnej bibliotece uczniów klasy 4, 5, 6 – poznawanie i promocja nowości poprzez głośne czytanie przez bibliotekarza fragmentów przygotowanych dla każdej klasy książek.
 • Samorząd Uczniowski zorganizował dla klas 1-8 „ Dzień postaci z bajek” – uczniowie przyszli do szkoły przebrani za ulubione bajkowe postacie.
 • Uczniowie klasy 3 realizowali klasowy projekt edukacyjny pt. „ Moja Ojczyzna” z wykorzystaniem książek o Skidziniu i o szkole.
 • Uczniowie klasy 4 uczestniczyli w innowacji pedagogicznej dotyczącej książki Jana Brzechwy „ Akademia pana Kleksa” Na lekcji języka polskiego odbyła się lekcja przędzenia liter, podczas której uczniowie odpowiadali na zagadki związane z lekturą, a następnie z włóczki wykonywali swoje prace- zadaniem pozostałych uczniów było odgadnięcie, co przedstawia wykonana praca.
  Odbyła się również lekcja
  kleksografii, tutaj młodzież za pomocą atramentu wykonała na kartce swojego kleksa.
  Nie zabrakło również lekcji
  geografii, na której dzieci przy pomocy balonów i kartek samoprzylepnych starały się odtworzyć mapę świata.
  Podsumowaniem zajęć była
  burzliwa debata, która uświadomiła uczniom, ile korzyści daje czytanie książek i że warto chodzić do biblioteki.
 • Wykonanie Albumu Grzybów przez uczniów klasy 2 z wykorzystaniem różnych źródeł informacji.
 • W przedsięwzięciu „ Magia czerwonego krzesła” uczestniczyli uczniowie klasy 5, którzy mieli za zadanie wykonać za pomocą różnych materiałów magiczny przedmiot do spełniania życzeń. Promocja serii książek A. Maleszka „ Magiczne drzewo” .
 • Projekt wynalazku, który można zgłosić do Instytutu Badań Nadzwyczajnych , opracowali uczniowie klasy 6 w ramach promocji serii książek R. Kosika pt. „ Felix, Net i Nika” .

Udział w Międzynarodowym Dniu Bibliotek Szkolnych pozwolił uczniom na udział w ciekawych przedsięwzięciach edukacyjnych oraz dostrzec w bibliotece szkolnej miejsce integrujące w rożne działania całą społeczność szkolną, pozwalające mądrze i przyjemnie spędzić czas.

   

Udział pocztu sztandarowego w gminnych obchodach Święta Niepodległości.

   11 listopada 2022 roku Poczet Sztandarowy naszej szkoły  wziął udział w gminnych uroczystościach związanych z 104 Rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Jubileusz rozpoczął się uroczystym przemarszem, który tuż po godzinie 8 rano wyruszył sprzed Urzędu Gminy do kościoła p.w. św.Urbana w Brzeszczach, gdzie odprawiono uroczystą mszę świętą w intencji Ojczyzny.  Uczestnicy mszy po jej zakończeniu udali się pod Pomnik „Ku czci Poległych w walce z faszyzmem”, gdzie miała miejsce oficjalna część uroczystości z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, która rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”. Kolejnym punktem uroczystości było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem, odbywające się w asyście pocztów sztandarowych zgromadzonych w czasie uroczystości.

„Szkoła do hymnu”

W ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości  czyli 10 listopada o symbolicznej godzinie 11:11 uczniowie odśpiewali hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”. Chcieliśmy się w ten sposób włączyć do wspólnego świętowania kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r.

  

Pamiętamy …

W poniedziałek 7. 11 uczniowie kl. VIII wzięli udział w pieszej wycieczce przedmiotowej na cmentarz do Rajska. Celem była pamięć o tych, których już nikt nie pamięta. Na szczęście okazało się, że grobów opuszczonych, zaniedbanych jest bardzo niewiele. Pamiętaliśmy także o modlitwie i zapaleniu znicza na grobach: pierwszego dyrektora naszej szkoły Romana Chrobaka, nauczycieli: Stanisławy Morończyk i Zofii Skowronek oraz wciąż żywego w naszej pamięci Frania Irzyka. Na koniec uświadomiliśmy sobie sens i przesłanie wiersza ks. Twardowskiego: „Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą …”

Teatrzyk ”Szczęśliwy Książę ” w przedszkolu

W dniu  02.11.2022r. przedszkolaki obejrzały spektakl pt:,, Szczęśliwy Książę”. Był to teatrzyk kukiełkowy, który przedstawiała p. Krystyna Popławska z Bielska-Białej. Aktorka wybrała do pomocy chętne osoby spośród  widzów. Dzieci, które brały udział w tym teatrzyku mogły poczuć się przez chwilę aktorami. Bardzo dobrze odgrywały role i były dumne z tego, że mogły uczestniczyć w tym  wydarzeniu. Wszystkim przedszkolaki  z zaciekawieniem śledziły wszystko to, co dzieje się na scenie.  

Dyniowe show

W dniu 28 października uczniowie klas 1-4 brali udział w „Dyniowym show” z udziałem Pana Humorka.  Każdy uczestnik przygotował odpowiedni strój. Prowadzący, Pan Humorek,  zabawiał dzieci przez 2 godziny pokazując magiczne sztuczki, prowadząc  liczne zabawy i konkursy, angażując wszystkie dzieci do świetnej zabawy. Wszystkie dzieci otrzymały wiele upominków oraz poczęstunek zorganizowany przez organizatorów. 

Spotkanie nie odbyłoby się bez zaangażowania pracowników Domu Ludowego w Wilczkowicach, Ośrodka Kultury w Brzeszczach, sołtysa Wilczkowic oraz Samorządu Uczniowskiego z naszej szkoły.

Bardzo dziękujemy wszystkim za przygotowanie imprezy.

          

# SzkołaPamięta

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji „SzkołaPamięta” ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Akcja odbyła się w październiku przed Uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym, kiedy w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. W ramach przedsięwzięcia uczniowie odwiedzili lokalne miejsca pamięci oraz poznali ich historię, przygotowali prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych, a także uczestniczyli w lekcji poświęconej pamiątkom rodzinnym przekazywanym z pokolenia na pokolenie.

Celem takich akcji jest uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego regionu, miejsca, społeczności.

 

Code week 2022 – kolejny rok

 

Nasz Zespół od 2016r. bierze udział w Europejskim Tygodniu Kodowania.  Także w tym roku podjęliśmy to wyzwanie. Zajęcia z kodowania, programowania, wirtualnej rzeczywistości czy opracowywania strategii co roku cieszą się wielkim uznaniem i zainteresowaniem uczniów.   W tym roku zaplanowaliśmy i przeprowadziliśmy w ramach programu Code Week następujące zajęcia: 

  1. Kodowane zawody – praca z robotem Genibot – klasa 3, p. A. Gorzkowska
  2.  Dbamy o naszą odporność – praca z robotem Genibot. – klasa 6, p. A. Gorzkowska
  3. Dary Jesieni – utrwalenie wierszyka o kolorowych liściach, zajęcia z robotem – grupa 1 i 2 przedszkolna, p. A. Gorzkowska
  4. „Jesień darami natury zakodowana” – grupa starsza przedszkolaków, p. K. Gancarczyk – Obacz
  5. Październik miesiącem zwierząt – zabawy związane z wirtualną rzeczywistością oraz kodowaniem według wzoru – klasa 1, p. M. Olma – Naras
  6. Nasze inicjały – drukowanie w 3D, praca w programie drukarki 3D – klasa 8, p. M. Olma – Naras
  7. Zabawy – kodowanie kubeczków – grupa młodsza przedszkolna, p. P. Kuwik
  8. Tajemnice różańca świętego – poznanie przez kodowanie, klasa 4, p. W. Wykręt
  9. Ruchy gońca- zabawy w kodowanie na szachownicy, kl. 2, p. I. Małecka
  10. ,,Escape room z programowaniem” – wprowadzenie w świat programowania wizualnego, rozwijanie umiejętności logicznego myślenia, rozumienia, analizowania i rozwiązywania problemów. – klasa 2, p. B. Sikora

  Lubimy być na czasie, lubimy uczyć się przez zabawę, ale nasze zajęcia są bogate w zabawę, kodowanie, algorytmikę i procedury na co dzień , nie tylko od święta. Za rok ponownie weźmiemy udział w naszym ulubionym programie Code Week, który przypomina nam, ile ciekawych i wartościowych rzeczy, zajęć odbywa się w naszym Zespole.

 

 

 

Wycieczka do Wieliczki

W środę 19 października uczniowie klasy 5,6 i 8 udali się na wycieczkę klasową do zabytkowej Kopalni Soli „Wieliczka”.

Podczas zwiedzania przeszliśmy ponad trzykilometrową trasę i zeszliśmy po schodach na głębokość 135m. Poznaliśmy historię i tajemnicę kopalni oraz legendę księżnej Kingi. Podziwialiśmy wspaniałe rzeźby, komory i podziemne jeziora oraz sprawdzaliśmy, która sól jest najlepsza. Szczególne wrażenie wywarła na nas kaplica świętej Kingi, która jest całkowicie wyrzeźbiona w solnej bryle.

Po opuszczeniu kopalni udaliśmy się do Tężni Solankowej, aby skorzystać ze zdrowych walorów wielickiej soli i cieszyć się piękną pogodą.   

Pełni wrażeń i dobrego humoru wieczorem wróciliśmy do domu.

Europejski Tydzień Kodowania, Code Week 2022 w przedszkolu

W dniu 19.10.2022r przedszkolaki uczestniczyły w Europejskim Tygodniu Kodowania. W grupie starszej tematem przewodnim była”  Jesień  darami natury zakodowana” .  Starszaki po zapoznaniu z tematyką zajęć, układały rytmy, ciągi, sudoku z darów jesieni. Tworzyły z wykorzystaniem tablicy interaktywnej i słownych instrukcji jesienny kosz. Najwięcej radości przyniosło programowanie robota edukacyjnego za pomocą określonych kodów-  dzieci klasyfikując  dary natury – utrwalały kierunki przestrzenne.  W grupie młodszej zajęcia polegały na odwzorowywaniu układów  – kodów kubeczkowych umieszczonych na kartkach.

               

 

Jubileuszowy Dzień Edukacji Narodowej

           W tym roku odbył się  Jubileuszowy Dzień Edukacji, gdyż obchodzimy 60- lecie Szkoły Podstawowej  oraz 55-lecie Przedszkola Publicznego w Skidziniu.

W związku z tym  szkolnym imprezom i spotkaniom  towarzyszy sentencja : 

„ Czas sercem mierzony”, a wartości jak przeszłość, historia, ciągłość, pamięć, serce, wdzięczność,  emocje są dla nas ważne i często są przypominane.  

Cała społeczność szkolna i przedszkolna zebrała  się,  aby – jak co roku o tej porze – czcić najważniejsze  święto: święto wiedzy, święto nauki, święto nauczyciela i święto ucznia, pracowników oświaty. Jubileuszowe spotkanie było szczególne, gdyż mieliśmy okazję gościć wśród nas osoby, które całym swoim życiem zawodowym lub znaczną jego częścią były związane ze Szkołą Podstawową i Przedszkolem Publicznym w Skidziniu. 

 

Uczniowie słowa pełne wdzięczności i pamięci skierowali  do Gości – emerytów, którzy              po latach pracy w szkole czy przedszkolu obecnie odpoczywają na emeryturze.

Pamiętamy, że „ z przeszłości utkana jest nasza teraźniejszość i przyszłość” . 

Emeryci przyjęli życzenia, okolicznościowe pamiątki – szkolny kalendarz, a także wysłuchali piosenki „ Rzeka marzeń” oraz „ Szkoła marzeń” w wykonaniu uczennic. Piosenką i tańcem  do życzeń dołączyły  się też dzieci z przedszkola.

 Przedstawiciele SU  szczególne wyrazy wdzięczności  skierowali  w stronę nauczycieli                      i pracowników. Podziękowali za  za uśmiech, życzliwość, mądre słowa, troskę, cierpliwość,  za wymagania oraz za to , że uczą się w szkole myślą sięgać dalej i spełniać swe marzenia.

Do pięknych życzeń uczniowie dołączyli wiązankę muzyczno – taneczną. Wszyscy wspaniale się bawili,  słuchając piosenek:  „ Czternastego października” , „ Ramię w ramię”,  „Wszyscy razem” oraz bili głośno brawa dla uczniów klasy I i II, którzy zaprezentowali pełne energii tańce.

Uroczystość była piękna i wzruszająca.

Grono Pedagogiczne oraz pracownicy składają serdeczne podziękowania za miłe i ciepłe słowa wszystkim Uczniom, Rodzicom , a Gościom za uświetnienie swą obecnością tych chwil. Pozostaną w naszych myślach słowa wiersza recytowanego przez naszych Uczniów:

Nie w złocie, bogactwie, które często łudzi,
lecz w księgach i myśli potędze,
tkwi przyszłość i szczęście, i moc wszystkich ludzi,
więc kłaniamy się dziś każdemu, kto w przeszłości księgę otwierał!

Bo dziecku świat pokazywał
w obrazach, w kształtnych literach.

Dziękujemy!!

            

Ślubowanie klasy pierwszej w roku jubileuszowym

12 października cała społeczność uczniowska, Grono Pedagogiczne, pracownicy szkoły oraz rodzice pierwszaków uczestniczyli w wielkim święcie jakim jest ślubowanie i pasowanie dzieci z klasy 1 na uczniów Szkoły Podstawowej. 

Uroczystość ta odbywała się w nucie jubileuszu 60 lecia Szkoły Podstawowej i 55 lecia Przedszkola w Skidziniu. Podczas spotkania zawitały do nas wróżki z książek naszej patronki Ewy Szelburg – Zarembiny. Zabrały one pierwszoklasistów do różnych krain między innymi: krainy patriotyzmu, zasad ruchu drogowego, matematyki czy języka ojczystego. We wszystkich tych krainach dzieci pokazały swoje umiejętności, był taniec piosenka, rapowanie, liczenie. Po takich pokazach rozpoczęła się część oficjalna, w której dzieci uroczyście na sztandar szkoły złożyły ślubowanie i zostały pasowane na ucznia oraz otrzymały legitymację uczniowską. Nie zabrakło także niespodzianek – rodzice przygotowali dla nich słodkie upominki – rogi obfitości, za co bardzo serdecznie dziękujemy. 

 

 

 

Dzień Języków Obcych 2022

W bieżącym roku szkolnym w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Języków Obcych pod hasłem „Bajki świata”. Chcieliśmy w ten sposób propagować czytelnictwo, ale również wskazać w jakich językach zostały napisane wybrane pozycje, które najczęściej znamy z przekładu na język polski lub angielskojęzycznych wersji kinowych. Zostały one dobrane dla klas pod względem wieku lub lektur szkolnych jakie obowiązują na danym poziomie. 

Na lekcjach języka angielskiego w klasach 1-8 oglądaliśmy fragmenty bajek, najczęściej w języku angielskim, szukaliśmy kim był ich autor oraz wybieraliśmy charakterystyczne sceny i omawialiśmy bohaterów. Jako podsumowanie każdy uczeń przygotował obrazek związany z omawianą bajką. Były to:

Smerfy – Pierre Culliford  (Peyo) z Belgii

Pinokio – Carlo Collodi z Włoch

Dzieci z Bullerbyn – Astrid Lindgren ze Szwecji

Baśnie Hansa Christiana Andersena z Danii – Blaszany żołnierzyk, Brzydkie kaczątko, Dziewczynka z zapałkami, Królowa śniegu

Opowieści z Narni: Lew, Czarownica i Stara Szafa – C.S. Lewis z Wielkiej Brytanii

Ania z Zielonego Wzgórza – Lucy Maud Montgomery z Kanady

Mały Książę Antoine’a de Saint-Exupery z Francji

                 

Kurs pierwszej pomocy dla pierwszoklasistów

Na początku października pierwszoklasistów odwiedzili ratownicy medyczni i przeprowadzili szkolenie udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie dowiedzieli się, jak należy zachować się podczas wypadku, jak zadbać o własne bezpieczeństwo oraz jak wezwać pomoc. Wszystkie dzieci mogły uczestniczyć w symulacji rozmowy z operatorem numeru alarmowego. Dodatkowo odbyła się nauka dzięki, której pierwszoklasiści nauczyli się, jak zaopiekować się poszkodowanym i ułożyć go w bezpiecznej pozycji bocznej – w ćwiczeniach tych największą frajdę mieli uczniowie przy zabezpieczaniu swoich wychowawców. Na koniec szkolenia ratownicy medyczni opowiedzieli o swojej pracy, pokazali jak ratuje się życie ludzkie poprzez resuscytację. Również uczniowie mogli spróbować swoich sił na manekinie. Wrażeń było wiele, wszyscy wyszli wzbogaceni o nowe doświadczenia i wiedzę. Dziękujemy ratownikom medycznym za cenne wskazówki i naukę. Zapraszamy ponownie.

Wycieczka / Pasowanie na przedszkolaka – Warownia Pszczyńskich Rycerzy

W dniu 30.09.2022 odbyła się wycieczka do Pszczyny do Warowni Pszczyńskich Rycerzy.

Podczas wyjazdu poznaliśmy historię Pszczyny oraz dawnego życia i tradycji. Nasza przygoda w Warowni Pszczyńskich Rycerzy zaczęła się od  poznania historii pieczenia chleba. Opowiadanie o chlebie w ciekawy sposób przedstawili nam animatorzy. Następnie każde dziecko otrzymało kawałek ciasta drożdżowego, z którego formowało swój kawałek chleba. Nasze różne chlebowe dzieła trafiły do specjalnego pieca.

W zamkowych komnatach wszystkie dzieci brały udział w bardzo wesołych i śmiesznych animacjach przygotowanych przez księżniczki i rycerzy. Dzieci miały okazje zobaczyć bardzo pouczające przedstawienie pt. „Księżniczka i Jaś”. Przedstawienie pokazało dzieciom, że warto być dobrym i pracowitym człowiekiem. Na zakończenie wszystkie dzieci  były pasowane na przedszkolaka.

Pierwszy dzień Jesieni w Przedszkolu

23 września dzieci z naszego przedszkola uroczyście powitały „Pierwszy Dzień Jesieni”. Tego dnia królowały kolory: czerwony, żółty, brązowy i pomarańczowy. Przedszkolaki poznały dary jesieni, przeliczały zbiory oraz tańczyły jesienne tańce. Nie zabrakło również kolorowych prac plastycznych oraz zabaw przy tablicy multimedialnej.

Pierwsza sesja Młodzieżowego Parlamentu Gminy Brzeszcze w roku szkolnym 2022/2023.

W dniu 4 października uczennice naszej szkoły Oliwia Chełmecka i Kamila Płotnicka wzięły udział w Pierwszej Sesji Młodzieżowego Parlamentu Gminy Brzeszcze w roku szkolnym 2022/2023. W trakcie posiedzenia wybrano marszałka i wicemarszałków Parlamentu oraz ustalono roczny plan pracy. Na zaproszenie młodych parlamentarzystów w posiedzeniu wziął udział Burmistrz Radosław Szot.

Pierwsze posiedzenie Młodzieżowego Parlamentu Gminy Brzeszcze w roku szkolnym 2022/2023 zostało przygotowane przez uczniów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Brzeszczach, którzy przedstawili prezentację multimedialną oraz zainicjowali dyskusję dotyczącą praw zwierząt. Temat ten został wybrany nieprzypadkowo – bo właśnie   każdego roku 4 października obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt.

Druga kwestia poruszana w czasie obrad to temat samorządności. Gościem specjalnym tej część posiedzenia była Izabela Miłkowska, dyrektor Biura Poselskiego Posła na Sejm RP Krzysztofa Kozika, radna Gminy Brzeszcze.

W tajnym głosowaniu zostali wybrani marszałek oraz wicemarszałkowie parlamentu. W bieżącym roku szkolnym funkcję marszałka będzie pełnić Maja Chrapek, uczennica Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 w Brzeszczach. Funkcję I wicemarszałka objęła uczennica Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Skidziniu Oliwia Chełmecka, a II wicemarszałkiem została Hanna Tęczar, uczennica Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Brzeszczach.

W sesji inauguracyjnej Młodzieżowy Parlament Gminy Brzeszcze w roku 2022/2023 uczestniczyli: Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Gminy w Brzeszczach Anna Rusin, Dyrektorzy placówek oświatowych Gminy Brzeszcze oraz Opiekunowie Młodzieżowego Parlamentu ze wszystkich placówek oświatowych Gminy Brzeszcze.

Lekcje w Krakowie

Uczniowie klasy 4 i 5 w ramach lekcji udali się na zajęcia z biologii do Muzeum Przyrodniczego w Krakowie. Uczestniczyli tam w aktywnej lekcji nt. owadów, ich różnorodności, budowie, przystosowaniach do życia oraz zwiedzali muzeum podziwiając liczne okazy fauny, flory oraz skał i skamielin.

Poza lekcją biologii jako pierwszy punkt programu było uczestnictwo w przedstawieniu teatralnym w Teatrze Współczesnym pt. Pan Twardowski. Sztuka została oparta na utworach o panu i pani Twardowskich. Było w niej wiele humoru oraz ciekawie wstawionych do scenariusza pouczeń i morałów. Widzom bardzo się podobało.

Pogoda dopisała, więc był i czas na spacer pięknymi ulicami Krakowa.

    

Dziękujemy OSP w Skidziniu

Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 3 w Skidziniu składa podziękowania Panu Piotrowi Bertolin, Panu Sławomirowi Noworyta i Panu Mirosławowi Nachajskiemu za pomoc w przeprowadzeniu ewakuacji próbnej w ZSP3 w Skidziniu.

DZIĘKUJEMY

DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA w ZSP nr 3 w Skidziniu

Uczniowie oraz Przedszkolaki wzięli udział w ogólnopolskiej akcji, która powstała 2001roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Patronką przedsięwzięcia jest wybitna autorka książek dla dzieci Janina Porazińska. Data 29 września to dzień urodzin pisarki.

Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych i starszych. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest w szkołach i bibliotekach, gdzie są organizowane sesje czytelnicze oraz autorskie spotkania. W roli czytających wcielają się bibliotekarze, nauczyciele, uczniowie, strażacy czy znani aktorzy. Dzieci mogą też zobaczyć jak wygląda praca w bibliotece, opowiedzieć o swoich ulubionych książkach czy poznać nowe propozycje.

Podobnie było w naszej szkole i przedszkolu. Uczniowie i dzieci mieli możliwość poznania wielu utworów Janiny Porazińskiej, ale też nowości zakupionych z funduszy uzyskanych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, w którym szkoła z powodzeniem kilkakrotnie brała udział.

Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci. Rozwijają wyobraźnię, pamięć, poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki, budują świat wartości, ale przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje.

Głośne czytanie jest ważne nie tylko w szkole czy w przedszkolu. Stanowi również okazję do budowania dobrych, rodzinnych relacji, pożytecznych więzi, wspólnego spędzenia czasu dziecka z dziadkami, rodzicami, rodzeństwem czy kolegami.

Święto więc warto obchodzić każdego dnia i poświęcić na ciche lub głośne czytanie przynajmniej 30 minut.

  

Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego

29 września została wybrana Rada Samorządu Uczniowskiego.

W przeddzień wyborów podczas integracyjnego spotkania społeczności szkolnej wysłuchaliśmy programów wyborczych kandydatów do Rady SU.

Gabriela Pindel

Bartosz Bizoń

 Bartosz Bizoń

Oliwia Chełmecka

 Oliwia Chełmecka

Hanna Irlik

 Hanna Irlik

Rafał Wójcik

 Rafał Wójcik

W tajnych, równych i powszechnych wyborach brała udział obecna w tym dniu społeczność szkolna.

Przewodniczącą ZSP nr 3 w Skidziniu została Hanna Irlik, jej zastępcą Gabriela Pindel. Natomiast podczas spotkań Młodzieżowego Parlamentu Gminy Brzeszcze reprezentować nas będą: Oliwia Chełmecka i Kamila Płotnicka.

Gratulujemy.

 

Wyjazd do muzeum Auschwitz-Birkenau.

Uczniowie klasy 8 udali się na zwiedzanie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz- Birkenau w Oświęcimiu. Wyjazd był realizacją projektu prowadzonego przez muzeum. Przewodnik pokazał uczniom najważniejsze miejsca pamięci na terenie muzeum oraz przekazał wiadomości na  temat historii obozu i fragmenty historii związanej z przebiegiem II wojny światowej. Po zwiedzaniu odbyły się multimedialne warsztaty w tzw. Starym Teatrze pt. Przetrwali by żyć, w których uczniowie aktywnie zdobywali wiedzę nt. znanych osób, które przeżyły wojnę i poświęciły swoje życie na przekazywaniu wiedzy o tym co się wydarzyło w tym miejscu, w czasie wojny i pomagając innym .

    

Laboratoria przyszłości – kolorową jesienią.

W naszym Zespole już od pierwszego września ruszył projekt Laboratoria przyszłości. Na rozpoczęciu roku szkolnego wykorzystaliśmy sprzęt fotograficzny oraz nagłośnieniowy, ale cała atrakcja zaczęła się na zajęciach.

Klasy I, II i III – wykorzystując GogleVR – z okazji pierwszego dnia jesieni, odbyły wirtualny spacer po lesie. Uczniowie mogli przespacerować się po lasach w innych regionach świata i porównać je z lasami w Polsce. Wrażenia były ogromne, zabawy mnóstwo. Dzięki GoglomVR nie opuszczając sali lekcyjnej, byliśmy w różnych zakątkach Ziemi. 

Bezpieczeństwo ważna sprawa!

Na początku września, klasę pierwszą odwiedzili policjanci.  Podczas spotkania opowiedzieli pierwszoklasistom o bezpieczeństwie w trakcie drogi do i ze szkoły oraz w sytuacjach, które mogą pojawić się na drodze np. w kontaktach z obcymi ludźmi. Zaprezentowali – aktywnie angażując uczniów – zasady ruchu drogowego, które obowiązują pieszego. Na koniec spotkania przestawili na czym polega ich praca, zachęcając do wybrania zawodu policjanta lub policjantki. Panom policjantom bardzo dziękujemy za wizytę. 

This image requires alt text, but the alt text is currently blank. Either add alt text or mark the image as decorative.

Talenciaki w ZSP 3 Skidziń

Nasza szkoła dołączyła do programu Lidla „Szkoły pełne talentów!” Polega on na zbieraniu TALENCIAKÓW za zakupy w markecie Lidl. Prawda, że proste?!

Zakupy muszą być przynajmniej za 50 zł i powinien się w nich znaleźć świeży owoc lub warzywo. Można też zdobywać ekstra TALENCIAKI za oznaczone produkty!

Jeżeli robią Państwo zakupy w sklepach LIDL, to zapraszamy do zbierania Talenciaków i przypisywania ich do naszej szkoły  

Szkoła Podstawowa Im. E. Szelburg – Zarembiny w Skidziniu

Za zebrane kupony nasza szkoła będzie mogła otrzymać nagrody.

W jaki sposób przekazać zebrane punkty naszej szkole? Są trzy drogi:

1. Zeskanować kod QR, który znajduje się na Talenciaku.

2. Wejść na stronę lidl/szkoły/pl i tam przepisać kod alfanumeryczny.

3. Przekazując Talenciaki fizycznie do szkoły do specjalnie przygotowanych pudełek. Pudełka znajdziecie na holu szkoły.

Klienci LIDLa  mogą otrzymywać Talenciaki za zakupy w sklepach Lidl od 5.09.2022 do 13.11.2022.Zachęcamy do zbierania Talenciaków i przypisywania lub przekazywania ich naszej szkole. Im więcej zarejestrujemy kuponów, tym lepsze możemy otrzymać nagrody.

Prosimy o wsparcie naszej szkoły.

PAŃSTWO NIC NIE TRACICIE,  A UCZNIOWIE MOGĄ ZYSKAĆ ATRAKCYJNE NAGRODY .

Do dzieła! 

Kliknij link

szkoly.lidl.pl/VoucherDonation/grant?partyId=85500010449

Dzień Kropki w przedszkolu

15 września przedszkolaki  obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki. Celem Międzynarodowego Dnia Kropki jest wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości  i zachęcenie ich do tworzenia, działania. Dzień Kropki jest to dzień odwagi i zabawy. Tego dnia nasze zabawy wypełnione były kolorowymi kropkami.

Na zajęciach poznaliśmy genezę tego święta. Dzieci uważnie wysłuchały opowiadania, jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności, TALENT.

Tego dnia również dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie zwracał uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu: są w kropkach biedronki, z kropki można utworzyć słońce,  bombkę choinkową, kolorową kulę, piłkę.

Dzieci kodowały kropki za pomocą tablicy interaktywnej tworząc rożne obrazy. Uczestniczyły w grach i zabawach z motywem kropki, wykonały również prace plastyczne wyklejając obrazki kropkami z plasteliny oraz tworząc z butelek plastikowych ośmiornice ozdobione kolorowym kropeczkami.

BYŁO KOLOROWO, „KROPKOWO” I RADOŚNIE.

 

 

„Leśna szkoła z klimatem” – wycieczka do Zagórnika

7 września 2022 roku uczniowie klas: 2,3,4 i 5 odwiedzili nadleśnictwo Andrychów w ramach realizacji zadań Programu „Leśna szkoła z klimatem”.

Leśnik Wojciech Zacny podczas zajęć w terenie leśnym poszerzył nam wiedzę o środowisku leśnym oraz o wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarce leśnej.

    

Uroczyste gminne rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

Uroczyste gminne rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

      

Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 w przedszkolu

Serdecznie witamy, pierwszego września  rozpoczynamy nowy rok szkolny 2022/ 2023.

Przedszkole w Skidziniu funkcjonuje  od 7.00  do 15.30

Posiłki wydawane są w godzinach;

śniadanie – 9.00

obiad  – 12.00

podwieczorek 14.30

Uwaga:

1.Do placówki należy przyprowadzić dzieci do godz. 8.45

2.Odbiór dzieci odbywa się od godziny 13:30, ze względu na czynności porządkowe po obiedzie. Jeśli sytuacja wymaga wcześniejszego odbioru dziecka, prosimy o informowanie o tym fakcie wychowawcy.

3.Rodzic ma obowiązek zgłaszania nieobecności dziecka w przedszkolu. (z wyprzedzeniem lub tego samego dnia do godziny 8:00).

4.Wszystkie dokumenty przekazane w pierwszych dniach należy dostarczyć jak najszybciej (szczególnie upoważnienia do odbioru dziecka przez inne osoby).

Drodzy Rodzice, prosimy o zabranie do przedszkola już w pierwszy dzień:

-wygodne pantofle (nie klapki!);

-zapasowa odzież , szczególnie bielizna (dotyczy każdej grupy wiekowej).

-strój wierzchni  i nakrycie głowy adekwatne do pogody.

Serdecznie zapraszamy wszystkie przedszkolaki!

Uroczyste zakończenie roku w przedszkolu

23 czerwca 2022r. odbyła się w naszym przedszkolu Uroczystość zakończenia roku przedszkolnego oraz pożegnania starszaków. Przedszkolaki dostojnie prezentowały swoje umiejętności artystyczne, recytatorskie i taneczne.

Były wiersze i piosenki ,a także wspaniałe tańce , które zachwyciły wszystkich.

Młodsze dzieci wierszykami i tańcami pożegnały starszych kolegów kończących przedszkole.

Po części artystycznej przyszedł czas na podziękowania dla rodziców.

Po występach wszystkie dzieci otrzymały dyplomy oraz nagrody – niespodzianki.

Kolejni absolwenci naszego przedszkola opuszczają nas, by rozpocząć po wakacjach naukę w klasie pierwszej. Życzymy im wielu sukcesów i spełnienia marzeń, a wszystkim dzieciom bezpiecznych oraz radosnych wakacji.

Pamiętajcie o nas, o swoim przedszkolu 🙂

Jeśli tęsknota mnie ogarnie,

Kiedy już będę uczniem w szkole –

To znajdę wyjście,

Wiem, co zrobię

Przyjdę odwiedzić swoje przedszkole.

       

 

Wycieczka do Wisły

Dnia 13.06 przedszkolaki oraz klasa II wraz z opiekunami wybrały się na wycieczkę autokarową na wystawę modeli klocków Lego w Wiśle. Na początku wizyty udaliśmy się na wystawę 3D Trick Gallery, największą interaktywną kolekcję obrazów 3D w Polsce. Następnie weszliśmy na salę z wystawą gdzie było słychać od dzieci wielkie WOW!. Ciekawą atrakcją było to, że niektóre budowle były ruchome oraz wyglądały naprawdę realistycznie. Wszystkie prace wykonane były z niezwykłą precyzją i uwzględniały wszystkie,  nawet najmniejsze szczegóły. Największą radością dla dzieci była strefa zabawy z klockami wraz z atrakcjami stanowiącymi inspirację do tworzenia własnych budowli i  strefą Duplo dla najmłodszych. 

       

     

    

Zakończenie roku szkolnego

24 czerwca 2022 roku na uroczystym apelu zakończyliśmy rok szkolny 2021/2022.

 Przekazanie Pocztu Sztandarowego

 

 Podziękowania dla Rady Rodziców

 Uczeń Roku

 WiceMistrz

 Mistrz

 Lider

 Wyróżniający Absolwent

 Primus Inter Pares

Występy Ósmoklasistów:

    

 Muzyczna niespodzianka dla absolwentów

 Taneczna niespodzianka

Podziękowania:

 Ósmoklasiści z wychowawcą

Apel podsumowujący rok szkolny 2021/2022

22 czerwca społeczność uczniowska spotkała się na apelu podsumowującym pracę w roku szkolnym 2021/2022. Nagrodzono laureatów olimpiad przedmiotowych, uczniów ze 100% frekwencją, najlepszych czytelników oraz osoby, które najaktywniej włączyły się w akcje charytatywne organizowane przez SU.

Poznaliśmy również skład nowego Pocztu Sztandarowego – GRATULUJEMY !!!

Podziękowaliśmy uczniom – Zarządu Samorządu Uczniowskiego.

Ogłaszamy, iż Turniej Klas wygrali uczniowie klasy 1 i to do Nich wędruje Puchar – BRAWO PIERWSZAKI.

Poczet Sztandarowy 2022-2023

   

 Poczet Sztandarowy 2022-2023

100% frekwencja

 100% frekwencja

Ekspert Wolontariusz - Społecznik

Ekspert Wolontariusz – Społecznik

SU 2021-2022

 SU 2021-2022

Najlepsi czytelnicy

 Najlepsi czytelnicy

Olimpusek kl.1-3-laureaci

 Olimpusek kl.1-3-laureaci

 Olimpusek kl.4-8-laureaci

 Zbiórka baterii

 Turniej Klas – Puchar Klasa 1

Wycieczka przedszkolaków do Nadleśnictwa Andrychów

 Nasze przedszkole realizuje program „Leśna szkoła z klimatem” ogłoszony przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych.  Głównym założeniem programu jest podniesienie świadomości prośrodowiskowej wśród dzieci przez realizację zajęć dydaktycznych na łonie natury  i prowadzenie aktywności w trosce o środowisko naturalne. Jest to przede wszystkim nauka przez działanie i kontakt z przyrodą oraz stworzenie dzieciom możliwości wspólnej zabawy. W ramach programu 1.06 odbył się wyjazd na ścieżkę edukacyjną przy Nadleśnictwie Andrychów.  Na miejscu czekał  leśniczy, który oprowadził  nas po  ścieżce edukacyjnej.  W czasie spaceru dzieci poznały niektóre gatunki drzew, rozpoznawały ptaki po ich śpiewie, dowiedziały się  jak mądrze korzystać z lasu, jak się w nim nie zgubić, jakie rośliny wolno zrywać, a czego nie wolno dotykać. Były  zabawy w grupach np. tworzenie obrazka z darów natury. Po wspólnych zabawach oraz poczęstunku dzieci w świetnych humorach całe i zdrowe wróciły do przedszkola. Dziękujemy p. Leśniczemu z Nadleśnictwa Andrychów za przygotowanie ciekawej lekcji przyrody i drobnych upominków.

 

 

 

 

Wyjazd uczniów klasy 8 do Krakowa

Na zakończenie edukacji w szkole podstawowej udało nam się wyjechać na wycieczkę dwudniową. Cel nie był daleki bo pojechaliśmy do Krakowa.  Skorzystaliśmy z usług Polskich Kolei Państwowych i dotarliśmy tam pociągiem. W dawnej stolicy Polski zwiedziliśmy Muzeum Czartoryskich, gdzie zobaczyliśmy m.in. obraz Dama z łasiczką Wincentego Van Gogha, Muzeum Armii Krajowego, w którym oprócz faktów historycznych wzięliśmy udział w grze miejskiej, a na koniec piekliśmy obwarzanki w Żywym Muzeum Obwarzanka i poznawaliśmy historię tego najbardziej znanego przysmaku z Krakowa. Udało nam się również poznać najważniejsze zabytki Starego Miasta oraz wstąpić do Kościoła Mariackiego. Najbardziej jednak cieszyliśmy się ze wspólnie spędzonego wieczoru w hotelu. 

   

Dzień Dziecka

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”

Janusz Korczak

W czasie świętowania tegorocznego Dnia Dziecka uśmiech z całą pewnością zagościł na twarzach naszych dzieci i uczniów.

1 czerwca 2022r. odbył się Szkolny Piknik Sportowo – Integracyjny z pieczeniem kiełbasek, zorganizowany przez nauczycieli, pracowników we wsparciu finansowym Rady rodziców.

W dniu 6 czerwca 2022r. dzięki gościnności Ochotniczej straży Pożarnej w Skidziniu na czele z Komendantem Panem Piotrem Bertolin uczestniczyliśmy w Pikniku Strażackim przygotowanym i przeprowadzonym przez strażaków OSP Skidziń.

Dzieci z przedszkola i uczniowie oraz nauczyciele bardzo dziękują za zaproszenie, świetną zabawę i wspaniałą organizację imprezy.

Dyrektor ZSP3 w Skidziniu

Urszula Bandoła

       

 

Boisko wielofunkcyjne przy ZSP3 w Skidziniu

Ponownie zapraszamy do korzystania z boisk i urządzeń siłowni zewnętrznej zgodnie z Regulaminem Korzystania z Boiska Wielofunkcyjnego przy ZSP3 w Skidziniu ul. Oświęcimska 39.

Boisko czynne jest codziennie od 7.00 – 22.00.

W czasie roku szkolnego  od 7.00 – 15.00 pierwszeństwo korzystania z boiska mają uczniowie i dzieci ZSP3 w Skidziniu.

Dyrektor ZSP3 w Skidziniu

Urszula Bandoła

   

Majowe święta w naszej szkole oraz podsumowanie przedsięwzięcia Miesiąc z Patronką Szkoły

Uczniowie klas 1,2,3,4,5 i 7  przygotowali montaż słowno – muzyczny poświęcony majowym rocznicom.

Apel rozpoczął się  od wprowadzenia sztandaru naszej szkoły i odśpiewania hymnu państwowego i hymnu szkoły. Następnie uczniowie zaprezentowali wiersze i piosenki o tematyce patriotycznej. Zarówno wykonawcy jak               i widzowie pięknie prezentowali się w strojach galowych, co nadało akademii podniosły  charakter. Cała uroczystość miała na celu kształtowanie postaw patriotycznych i promowanie polskich symboli narodowych.

Druga część apelu została poświęcona Patronce naszej szkoły – Ewie Szelburg – Zarembinie z okazji rocznicy jej urodzin, podczas której uczniowie z klas 1- 3 przedstawili recytację wybranych utworów poetki.

Kulminacyjnym momentem wydarzenia było podsumowanie przedsięwzięcia „Miesiąc z Patronką”, w ramach którego odbyły się następujące konkursy Krzyżówka „Patronówka” dla uczniów klas 1-4, „Omnibus szkolny” dla uczniów klas 5 – 8 oraz konkursy plastyczno – literackie na: Ilustrację do utworu „Dary czterech wróżek” wzbogaconą o cytat z utworu dla uczniów klas 1-4  oraz na „Plakat reklamujący dowolny utwór Ewy Szelburg – Zarembiny dla uczniów klas 5 – 8 oraz konkurs recytatorski dla  uczniów klas 1-3.

Laureatami konkursów zostali:

W szkolnym Omnibusie:

I miejsce: Oskar Błazenek kl.5

II miejsce: Maja Baścik kl.5 oraz Milena Matyszkiewicz kl.7

W konkursach plastyczno – literackich:

Kategoria klasy 1- 4

I miejsce: Daniel Smolarek

II miejsce: Antonina Urbańczyk

III miejsce: Monika Dusik

Kategoria klasy 5- 8

I miejsce: Julia Krawczyk

II miejsce: Natasza Bielenin

III miejsce: Patryk Smolarek

W konkursie recytatorskim:

Szymon Pływacz

Anna Bertolin

Nadia Kania

Filip Waliczek

Tomasz Bertolin

Nina Kawalec

Oliwia Turbańska

Daniel Smolarek

Filip Nowak

Aniela Matyszkiewicz

Daria Janecka

Ważnym akcentem spotkania były wspólna klasowa fotografia pod tablicą upamiętniającą patronkę szkoły, Ewę Szelburg – Zarembinę, a także hasła reklamujące twórczość poetki, które zostaną zamieszczone w szkolnej kronice. Oto one:

„Ewa Szelburg – Zarembina

od początku z nami bywa !

Pisze wiersze i rymuje,

Nikt nam tego nie zepsuje!”

„Wszystko pięknie, ładnie się dzieje,

Gdy Ewa przy nas siedzi”.

„W wolnym czasie czytaj wiersze

Ewy Szelburg zawsze pierwsze”.

„Ewa  Szelburg –  Zarembina pisze wiersze o wróżkach i księżniczkach”.

„Nasza patronka wiersze pisze cudne

 z nią nasze życie nigdy nie będzie nudne”.

„Ewa Szelburg – Zarembina patronką naszą jest

 z jej wierszami, książkami życie lepsze jest”.

Przedsięwzięcie miało na celu:  świętowanie rocznicy urodzin Patronki, zwiększenie świadomości wiedzy o Ewie Szelburg – Zarembinie oraz popularyzację czytelnictwa.

          

 

Pomoc Ukrainie

„Ten świat potrzebuje nowego rodzaju armii – armii życzliwości”

Cleveland Amory

Szanowni Państwo!

W imieniu swoim oraz Pani Katarzyny z Katowic, która przyjęła od początku wojny na Ukrainie 9 rodzin z dziećmi do swojego domu i mieszkania – w sumie 27 osób – oraz w imieniu mam i dzieci ukraińskich wyrażam SZACUNEK, PODZIĘKOWANIE i OGROMNĄ WDZIĘCZNOŚĆ za dary serca, które otrzymały te rodziny od państwa – Rodziców naszych uczniów i przedszkolaków (I edycja darów), a także Nauczycieli i Pracowników ZSP3 w Skidziniu (I,II,III edycja darów).

Uśmiechnięte twarze dzieci z Ukrainy na załączonych zdjęciach są najlepszym podziękowaniem za Państwa dobroć i życzliwość.

Pomoc Pani Kasi w różnych aspektach życia uchodźców zasługuje na podziw i uznanie. Sama jest matką 4 dzieci, a wraz z mężem, bratem i znajomymi, w tym z zagranicy wspiera dotkniętych wojną ludzi.

„Życzliwość trudno oddać, ponieważ zawsze wraca” powiedział Marcel Proust i wierzę w to mocno i tego uczyłam moje osobiste dzieci. Wiele razy doświadczałam tej życzliwości od ludzi, także od Państwa.

Jak to mówi mój syn: „No dobra mama, karma się wraca”

DZIĘKUJĘ

Urszula Bandoła

Dyrektor ZSP3 w Skidziniu

 

  

Pani Kasia założyła tez stowarzyszenie SIMBA. Można także w ten sposób pomóc.

Pomoc Ukrainie.5

STOWARZYSZENIE SIMBA
40-169 Katowice, Wierzbowa 11
Nr ewidencji stowarzyszeń: 108/22
NIP: 954-283-80-69
Numer konta: PL 15 1140 2004 0000 3902 8231 6988
SWIFT: BREXPLPWXXX

Wycieczka do Ogrodzieńca  

20 maja uczniowie klasy 4, 5 i 7 odwiedzili Ogrodzieniec.  Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Zamku Ogrodzienieckiego w Podzamczu, który jest najbardziej imponującym spośród wszystkich Orlich Gniazd. Usytuowany na Górze Janowskiego, zbudowany z wapienia i dolomitów przetrwał wieki.

Następnie przeszliśmy do Parku Doświadczeń Fizycznych. Mogliśmy się przekonać jak działają podstawowe prawa fizyki. Każdy uczestnik skorzystał z działania 35 urządzeń, m. in. z symulatora lotów, dwóch równoległych zwierciadeł, dużej platformy obrotowej, kalejdoskopu, peryskopu, kołyski Newtona.

Ostatnim punktem programu wycieczki było podziwianie Parku Miniatur, w którym mogliśmy zobaczyć m.in. Szlak Orlich Gniazd w skali 1:25 rozciągający się od Krakowa, aż po Częstochowę oraz repliki machin oblężniczych z okresu średniowiecza.

Piękna pogoda oraz świetne humory towarzyszyły wszystkim przez całą wycieczkę.

Laboratoria przyszłości

Program „Laboratoria Przyszłości” daje szansę na wprowadzenie do szkoły innowacyjnych procesów dydaktycznych. W ramach tego programu grantowego ZSP3 Skidziń nabył sprzęt podstawowy zawarty w katalogu wyposażenia podstawowego MEN, za kwotę 30 000.

 

 • Okulary VR PREMIU wirtualne laboratorium przedmiotowe zestaw 4 szt ClassVR Ich zastosowanie pozwoli stworzyć kompletne laboratorium przyszłości wraz z meblami . Wizualizacje miejsc w trybie 360°, trójwymiarowe obiekty i złożone struktury na wyciągnięcie ręki to wszystko przenosi lekcje w zupełnie inny wymiar. System ClassVR to nowoczesne narzędzia do realizacji podstawy programowej z wielu przedmiotów: Biologia, Chemia, Fizyka, Geografia, Historia, Matematyka, Sztuka, Muzyka, Religia, WF i obywatelska. Podłączenie przewodowego kontrolera ręcznego do okularów pozwala na intuicyjne sterowanie wyświetlanymi treściami. Kostki VR są dobrym urozmaiceniem dla lekcji VR.

 • Drukarka 3D Flashforge Adventurer EDU Lite z kursem TinkerCard. Prosta w obsłudze, zestaw dodatkowych filamentów pozwoli na wydruk m. in. własnych, stworzonych przez uczniów projektów, narzędzi dydaktycznych i pomocy naukowych dostępnych bezpłatnie, pamiątek, nagród i upominków – z gotowych projektów, jak i stworzonych podczas zajęć, elementów makiet, wynalazków i modeli, które mogą zostać wykorzystane podczas lekcji, w pracy projektowej lub prezentacji.

 • Mikrokontroler Arduino promujący wiedzę z zakresu elektroniki i nowoczesnej technologii pozwoli wprowadzić uczniów w świat programowania i techniki. Ten malutki komputer, pozwala do niego podłączyć elementy elektroniczne świecące diody, wyświetlacze, przyciski, małe silniczki i wiele innych. Dzięki temu można ćwiczyć kreatywne myślenie, majsterkowanie i programowanie (nauka STEM w praktyce).

 • Stacja lutownicza HOT AIR z grotem 2w1 Z funkcją regulacji temperatury i cyfrowym wyświetlaczem LEDowym. Wykorzystanie na technice, pozwoli rozwinąć zainteresowania i umiejętności majsterkowania, modelarskie, elektroniczne i konstruktorskie.

 • Laptop Laptop Acer Extensa 15 uzupełniający i dopełniający pracę wszystkich zakupionych urządzeń.

 • Aparat fotograficzny Canon Power Shot G7X z kamerą, ze statywem do aparatu/kamery oraz zestawem lamp światła ciągłego GlareOne mogą pełnić formę małego studia fotograficznego na terenie szkoły. Profesjonalne wykonywanie zdjęć, nagrywanie filmików może zostać wykorzystywana na wielu lekcjach, chociażby do tworzenia prezentacji. Studio fotograficzne będzie także wykorzystywane do robienia pamiątkowych, okolicznościowych zdjęć dzieci i fotografii klasowych.

 • Mikroport Saramonic Blink 500 B1 Kompaktowy kierunkowy mikrofon pojemnościowy, który zapewnia doskonałe nagrania dźwiękowe do wideo. Zintegrowany uchwyt tłumika pomaga uniknąć hałasu przenoszonego mechanicznie. Dołączone kable z dwoma wyjściami TRS i TRRS umożliwiają nagrywanie dźwięku zarówno za pomocą lustrzanek cyfrowych, jak i smartfonów.

 • Mikrofon kierunkowy Saramonic Vmic-Mini – Kompaktowy kierunkowy mikrofon pojemnościowy, który zapewnia doskonałe nagrania dźwiękowe do wideo.

 • Gimbal do aparatu fotograficznego i kamery. Kompaktowy stabilizator dla aparatów i telefonów komórkowych. Pozwoli na ciekawe tworzenie szczegółowych oraz dokładnych filmów video, zdobyć profesjonalny materiał do treści w social mediach.

Konkurs piosenki angielskiej „All Stars”

Po dwuletniej przerwie powrócił konkurs piosenki angielskiej „All Stars „organizowany przez ZSP 4 w Brzeszczach. Z naszej szkoły udział wzięły 3 wokalistki: Regina Klaja z klasy 5, Hanna Irlik i Gabriela Pindel z klasy 7. Występy uczennic były fantastyczne, dziewczyny pokazały szerokie możliwości wokalne, które zostały dostrzeżone i docenione przez Jury, w skład którego wchodził m.in. Piotr Świąder- Kruszyński z zespołu „Besides”. Wśród uczestniczących osób była bardzo wyrównana rywalizacja. Wielu wykonawców wykazało się perfekcyjnym wykonaniem wybranych przez siebie utworów oraz świetną umiejętnością zaśpiewania piosenki w języku angielskim, co również zostało dostrzeżone i zaakcentowane przez fachowca w tej dziedzinie. Nasze uczennice jednak były najlepsze i zajęły I miejsce w kategorii klas 3-5 oraz 6-8.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

Uczniowie oświęcimskiego „chemika” z wizytą w naszej szkole.

Do naszej szkoły przyjechali nauczyciele wraz z uczniami PZ2 w Oświęcimiu, czyli tzw. Chemika. Zaprezentowali oni szkołę oraz klasy i profile, do których mogą uczęszczać obecni ósmoklasiści w przyszłym roku szkolnym. Wcześniej odwiedzili nas również nauczyciele z OZETÓW, oświęcimskiego ekonoma czyli PZ4 oraz Niepublicznego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego z Oświęcimia. Zainteresowani uczniowie klasy 8 mogli również skorzystać z tzw. dni otwartych w „Konarze”, „Ozetach” i „Salezjanach”. Już za kilka dni ósmoklasiści będą musieli podjąć decyzję do jakiej szkoły złożyć dokumenty. Decyzja na pewno nie będzie łatwa. Za ponad tydzień czekają ich egzaminy, szlifowanie ocen i … wakacje 🙂 

No prawie… jeszcze tylko w lipcu trzeba mieć rękę na pulsie, do jakiej szkoły uda się zakwalifikować. 

 

Wizyta w muzeum Auschwitz- Birkenau

Uczniowie klasy 8 udali się na zwiedzanie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz- Birkenau w Oświęcimiu. Wyjazd był realizacją projektu prowadzonego przez muzeum. Przewodnik pokazał uczniom najważniejsze miejsca pamięci na terenie muzeum oraz przekazał wiadomości na  temat historii obozu i fragmenty historii związanej z przebiegiem II wojny światowej. Po zwiedzaniu odbyły się multimedialne warsztaty w tzw. Starym Teatrze pt. Życie byłych więźniów po wojnie, w których uczniowie aktywnie zdobywali wiedzę i przekazywali ją innym uczestnikom.

Konkursy Ośrodka Kultury w Brzeszczach

Ośrodek Kultury zaprasza mieszkańców gminy do udziału w konkursach w miesiącu maju. Więcej informacji, terminy oraz regulaminy znajdują się na stronie OK: www.ok.brzeszcze.pl/cahegory/kultura/konkursy/

   

PODZIĘKOWANIA

„Miej serce i patrzaj w serce”

A. Mickiewicz

Dzieci, nauczyciele i pracownicy Przedszkola Publicznego w Skidziniu składają podziękowania Państwu Tomaszowi Kraj i Joannie Matonóg za ufundowanie 2 piaskownic drewnianych, które uatrakcyjnią pobyt dzieci na placu zabaw.

Dziękujemy.

DZIĘKUJEMY!  Wielka radość w szkole i w przedszkolu!

„Wdzięczność jest pamięcią serca…”

Społeczność Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 3 w Skidziniu wyraża ogromną wdzięczność Panu Mateuszowi Bieleninowi Sołtysowi Skidzinia oraz Radzie Sołeckiej za zakup z Funduszu Sołeckiego 2 ekranów multimedialnych dla dzieci z przedszkola oraz uczniów ze szkoły.

Korzystanie z narządzi multimedialnych wzbogaca kompetencje z zakresu technologi informacyjno – komputerowych niezbędnych we współczesnym świecie. 

Nauczyciele, uczniowie i dzieci na wysokim poziomie stosują te technologie w procesie edukacyjnym i w rozwijaniu uzdolnień i zainteresowań.

Bardzo dziękujemy za troskę i dbałość o rozwój dzieci i uczniów w naszym sołectwie.

Dziękujemy.

   

Dzień Ziemi w przedszkolu

Przedszkolaki  rozpoczęły ten dzień od multimedialnej podróży, gdzie przewodnikiem była planeta Ziemia. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek na temat Ziemi, jak dbać o środowisko i otaczającą nas przyrodę. Następnie  z wielką ochotą rozwiązywały  zadania za pomocą tablicy interaktywnej. Na zakończenie wykonały pracę plastyczną dotyczącą naszej planety.

.     

„Niezwykła noc” – przedświąteczne spotkanie w szkole

W środę 14.04 br. odbyło się przedstawienie wielkanocne, w którym wzięli udział uczniowie naszej szkoły i przedszkolaki. Narratorzy z kl. VII przybliżyli nam tematykę Wielkiego Tygodnia i Rezurekcji. Dzięki prezentacji multimedialnej poznaliśmy znaczenie przysmaków koszyczka wielkanocnego. Nasze spotkanie ubogacił także występ kl.1 i przedszkolaków, którzy wystąpili z piosenką wielkanocną i wierszem w języku angielskim. Nie zabrakło również życzeń i upominków świątecznych przygotowanych przez Samorząd Uczniowski oraz wspólnego śpiewu piosenki Arki Noego „NIEZWYKŁA NOC”.

Radosnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego !

   

Rekrutacja uzupełniająca do przedszkoli na terenie Gminy Brzeszcze na rok szkolny 2022/2023

Rekrutacja do przedszkoli na terenie Gminy Brzeszcze

na rok szkolny 2022/2023

Informujemy, iż rekrutacja do przedszkoli publicznych na terenie Gminy Brzeszcze, dla których organem prowadzącym jest Gmina Brzeszcze rozpoczyna się w następujących terminach:

Dla dzieci kontynuujących wychowanie przedszkolne:

W dniach od 21 lutego 2022 r. do dnia 28 lutego 2022 r. do godz.16.00 należy złożyć w przedszkolu do którego obecnie uczęszcza dziecko deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w kolejnym roku szkolnym 2022/2023.

 

Dla nowych dzieci ubiegających się o przyjęcie do przedszkola po raz pierwszy:

Od dnia 2 marca 2022 r. zostanie udostępniona w systemie NABO do wglądu dla rodziców i opiekunów oferta przedszkoli, ale bez możliwości logowania się.

Rekrutacja w systemie elektronicznym NABO rozpocznie się w dniu 3 marca 2022 r. od godz. 10.00. i będzie trwać do 18 marca 2022 r. do godz.23.59), po czym system zostanie zamknięty.

W celu dokończenia rekrutacji elektronicznej należy wydrukować i podpisać wniosek złożony w systemie NABO i wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie kryteriów złożyć go w przedszkolu pierwszego wyboru w nieprzekraczalnym terminie do 21 marca 2022r. do godz.16.00

Poniżej link do strony dla rodziców-zgłoszenia dzieci w systemie NABO

Link ten będzie zaktualizowany i aktywny dopiero od dnia 2 marca 2022 r.

https://przedszkola-brzeszcze.nabory.pl/

Załączniki do pobrania:

1/Zarządzenie nr 11/2022 Burmistrza Brzeszcz w sprawie ustalenia harmonogramu czynności w postępowaniu rekrutacyjnym  oraz postępowaniu uzupełniającym do przedszkoli i klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Brzeszcze na rok szkolny 2022/2023.

2/ kryteria rekrutacji do przedszkoli na rok szkolny 2022/2023

Światowy Dzień Marchewki w przedszkolu

W kwietniu obchodziliśmy Światowy Dzień Marchewki.  W tym dniu promowaliśmy zdrowe odżywianie. Można było usłyszeć wiele ciekawostek o marchewce, a przy tym świetnie się bawić. Były zabawy ruchowe, piosenki i  zagadki. Na koniec każde dziecko otrzymało medal.

Jak powstaje chleb?

W ubiegłym tygodniu dzieci z grupy starszej  poznawały tajniki wypieku chleba. Zapoznały się z właściwościami wybranego zboża, oraz z wyglądem, zapachem i strukturą mąki. Zdobyły m.in. wiedzę na temat tego z czego składa się kłos, co można zrobić z ziarna, a także co robi się z mąki. Przedstawione zostały kolejne etapy tworzenia pieczywa, oraz szczegóły dotyczące zawodów z nimi związanych, tj. piekarz, młynarz, czy rolnik. Na koniec  programując robota Photona próbowały odszukać zakodowanych nazw produktów.

   

 

 

Przedszkolaki witają wiosnę

 W dniu 21 marca dzieci z naszego przedszkola świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Uroczystości  rozpoczęły się od oglądania prezentacji multimedialnej dotyczącej  zwyczajów związanych z  powitaniem wiosny. Mimo wielu atrakcji najbardziej oczekiwaną częścią dnia było wyjście na spacer, podczas którego mogliśmy pożegnać zimę i powitać wiosnę.
Przedszkolaki radośnie maszerowały w wiosennym korowodzie trzymając w  ręku samodzielnie zrobione gaiki – maiki. Po powrocie do przedszkola dzieci w grupach  wykonały portrety pani wiosny

    

II miejsce naszych uczniów w Powiatowych Zawodach w Pierwszej Pomocy w PZ 6 w Brzeszczach

28 marca br. w Powiatowym Zespole nr 6 w Brzeszczach odbyły się II Otwarte Powiatowe Zawody w Pierwszej Pomocy pod patronatem Starosty Oświęcimskiego pana Andrzeja Skrzypińskiego. Wzięło w nich udział 19 zespołów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych powiatów oświęcimskiego i bielskiego. Współorganizatorami byli Centrum Szkoleń Ratowniczych w Limanowej, Biuro Kadr Medycznych z Katowic, Pogotowie Ratunkowe z Bielska- Białej i Wydział Nauk o Zdrowiu ATH w Bielsku Białej. 

Uczestnicy musieli wykazać się obszerną wiedzą teoretyczną z zakresu udzielania pierwszej pomocy, którą wykorzystali podczas rozwiązywania testu oraz „zimną krwią” i umiejętnościami praktycznymi w udzielaniu pierwszej pomocy w trakcie zainscenizowanych zadań praktycznych ocenianych przez ratowników medycznych.

Uczniowie z naszej szkoły, którzy wzięli udział w konkursie to: Krystian Górka, Patryk Pływacz i Nikodem Wasik. Po wykonaniu zadań praktycznych uczniowie otrzymali wysokie noty, które pozwoliły na zdobycie zaszczytnego II miejsca, z czego się ogromnie cieszymy. Gratulacje!

Wycieczka klas 1-3 do kopalni Soli w Wieliczce

29 marca uczniowie klas 1-3 wraz z wychowawcami odwiedziły Kopalnię Soli w Wieliczce.

Najpierw zwiedzaliśmy Kopalnię z przewodnikiem aby poznać struktury kopalni, narzędzia i sposobów wydobywania soli. Potem uczestniczyliśmy w warsztatach edukacyjnych- „Legendy wielickie”. Na koniec w podziemnej restauracji spałaszowaliśmy przepyszny obiadek, mniam. 

 

      

Pasowanie na Przedszkolaka

Dnia 16 marca odbyło  się w naszym przedszkolu  ” Pasowanie na przedszkolaka”. Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości i przedstawienia  części artystycznej, w której dzieci zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Były więc, wierszyki, piosenki, zabawy ruchowe i tańce. Po części artystycznej, dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i pomagać kolegom, być dzielnym przedszkolakiem.  Po złożonej obietnicy, pani dyrektor dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom pasowania oraz upominek zakupiony przez Radę Rodziców.

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” (OTWP) organizowany przez OSP Skidziń we współpracy z ZSP nr 3 w Skidziniu ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży wiedzy ze znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej, szeroko rozumianego ratownictwa oraz wiedzy z zakresu bezpieczeństwa powszechnego, a także historii i tradycji ruchu strażackiego.

Grupa chętnych do rywalizacji w Turnieju została zaproszona do remizy OSP w Skidziniu na spotkanie organizacyjne i zapoznanie się ze sprzętem strażackim.

I etap Turnieju odbył się w dniu 14.03.2022r. w ZSP nr 3 w Skidziniu w dwóch grupach wiekowych: klasy 1 – 4 i klasy 5 – 8.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy a zwycięzcy nagrody rzeczowe.

19 marca br. odbędą się eliminacje gminne. Trzymamy kciuki !!!

Dzień Kobiet

W dniu 8 marca z okazji Dnia Kobiet wszystkie kobiety, te młode i te młodsze, usłyszały życzenia i otrzymały słodki kwiecisty upominek przygotowany przez Samorząd Uczniowski, który został wręczony przez przedstawicieli płci męskiej. Wszystkiego najlepszego dla każdej kobiety 🙂

     

 

Dzień dinozaura w przedszkolu

25 lutego 2022 r. przedszkolaki obchodziły Dzień Dinozaura. Obejrzeliśmy prezentację multimedialną przedstawiającą historię dinozaurów, ich cechy i gatunki. 

W zabawie matematycznej dzieci układały dinozaury względem siebie. W zabawach ruchowo – naśladowczych zamieniały się w dinozaury. Była opowieść o dinozaurach. Na koniec przedszkolaki wykonywały zadania związane z dinozaurami oraz wykonali własnego Dinusia. Największą atrakcją dzisiejszego dnia były jednak figurki dinozaurów te duże i te małe. Dzieci świetnie bawiły się w odmrażanie dinozaurów oraz bawiły się w paleontologów – odszukiwały dinozaury zasypane w pojemniczkach z kaszą, ryżem, grochem itp oraz otwierały jaja  i próbowały odgadywać nazwy dinozaurów.

 

Bal karnawałowy w przedszkolu

Karnawał to czas zabaw i balów, także dla najmłodszych. Kolorowe stroje, bajeczny wystrój i skoczna muzyka– w takiej atmosferze bawiły się dzieci 24 lutego podczas balu karnawałowego. Przedszkolaki z dumą prezentowały bajeczne stroje. Z wielką ochotą uczestniczyły  w tańcach, zabawach i konkursach.

Bal karnawałowy dla  przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było w naszym przedszkolu w dniu 24.02.2022r. Tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, księżniczki,  motylki, piratów, strażaków, policjantów, Spider-Mana, Batmana,  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, to było głównym celem tego balu. Przedszkolaki świetnie bawiły się w rytm muzyki porywającej do tańca oraz brały udział w najróżniejszych konkursach. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały balową salę.

 

Światowy Dzień Kota w przedszkolu

W tym  tygodniu w naszym przedszkolu obchodziliśmy nietypowe święto „Światowy Dzień Kota”.  Przedszkolaki oglądały prezentację multimedialną o różnych rasach kotów, zapoznały się z kocimi obyczajami,  a później uczyły się, w jaki sposób opiekować się tymi zwierzętami. Były też wesołe „kocie zabawy”, takie jak: koci spacerek, zabawy z włóczką, rozwiązywanie zagadek, wykonywanie prac plastycznych, recytowanie wierszy i śpiewanie kocich piosenek.  Celem obchodów tego dnia było podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka oraz zwrócenie uwagi ludzi na los porzuconych i bezdomnych zwierząt.

 

Walentynki w przedszkolu

W dniu św. Walentego panował wyjątkowy nastrój. W przedszkolu królował kolor czerwony. Dzieci poznały tradycje walentynkowe, dowiedziały się jak ważne jest okazywanie uczuć przyjaźni i sympatii w stosunku do innych ludzi. Wyklejały, rysowały i kolorowały serduszka, wykonywały laurki i prace plastyczne, by następnie wręczyć je jako walentynkę swoim kolegom, koleżankom. Poznały słowo kocham w różnych językach, prawiły sobie komplementy i mówiły miłe słowa. Wypowiadały swoje zdania, co według nich znaczy kochać kogoś i jak można to pokazać drugiej osobie.

Umiejętność mówienia o swoich uczuciach i sprawianie radości innym będą doskonalić przez kolejne dni roku.

Dzieci z tego dnia wyniosły bardzo duży przekaz, mianowicie to, iż kochać należy nie tylko od święta, ale także na co dzień, to że nawet małe rzeczy i uczynki mogą sprawić drugiej osobie wiele radości i nie muszą to być wcale rzeczy materialne. Kochać można zawsze i wszędzie bez względu na okoliczności, ważne żeby umieć to okazywać każdego dnia.

 

Rekrutacja do Przedszkola Publicznego w Skidziniu i klasy pierwszej Szkoły Podstawowej.

Rekrutacja do przedszkoli na terenie Gminy Brzeszcze
na rok szkolny 2022/2023

Informujemy, iż rekrutacja do przedszkoli publicznych na terenie Gminy Brzeszcze, dla których organem prowadzącym jest Gmina Brzeszcze rozpoczyna się w następujących terminach:

Dla dzieci kontynuujących wychowanie przedszkolne:
W dniach od 21 lutego 2022 r. do dnia 28 lutego 2022 r. do godz.16.00 należy złożyć w przedszkolu do którego obecnie uczęszcza dziecko deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w kolejnym roku szkolnym 2022/2023.

Dla nowych dzieci ubiegających się o przyjęcie do przedszkola po raz pierwszy:
Od dnia 2 marca 2022 r. zostanie udostępniona w systemie NABO do wglądu dla rodziców i opiekunów oferta przedszkoli, ale bez możliwości logowania się.
Rekrutacja w systemie elektronicznym NABO rozpocznie się w dniu 3 marca 2022 r. od godz. 10.00. i będzie trwać do 18 marca 2022 r. do godz.23.59), po czym system zostanie zamknięty.

W celu dokończenia rekrutacji elektronicznej należy wydrukować i podpisać wniosek złożony w systemie NABO i wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie kryteriów złożyć go w przedszkolu pierwszego wyboru w nieprzekraczalnym terminie do 21 marca 2022r. do godz.16.00

Poniżej link do strony dla rodziców-zgłoszenia dzieci w systemie NABO
Link ten będzie zaktualizowany i aktywny dopiero od dnia 2 marca 2022 r.

https://przedszkola-brzeszcze.nabory.pl/

Zachęcamy do zapoznania się z  załącznikami  w sprawie  postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do przedszkoli i szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Brzeszcze na rok szkolny 2022/2023

Załączniki:

 1. Zarządzenie nr 11/2022 Burmistrza Brzeszcz
 2. Załącznik nr 1 do zarządzenia nr 11/2022 Burmistrza Brzeszcz
 3. Załącznik nr 2 do zarządzenia nr 11/2022 Burmistrza Brzeszcz
 4. Kryteria rekrutacji do przedszkoli.       

 

 1. Zarzadzenie Burmistrza
 2. Załącznik 1 do zarządzenia
 3. Załącznik 2 do zarządzenia
 4. Kryteria rekrutacji do przedszkoli

 

Rekrutacja do klas I szkół podstawowych
na terenie Gminy Brzeszcze
na rok szkolny 2022/2023

Informujemy, iż rekrutacja do klas I szkół podstawowych na terenie Gminy Brzeszcze, dla których organem prowadzącym jest Gmina Brzeszcze będzie odbywała się w dniach od 21 lutego 2022 r. do dnia 1 kwietnia 2022 r.
Rodzice/opiekunowie prawni powinni zgłosić się w ww. terminie do dyrektora szkoły w celu złożenia wniosku o przyjęcie dziecka do szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023.

 

Tydzień Ochrony Danych Osobowych

Kolejny rok nasza szkoła bierze udział w projekcie edukacyjnym „Twoje dane- Twoja sprawa” organizowanym prze Urząd Ochrony Danych Osobowych. W ramach realizacji projektu obchodziliśmy Dzień Ochrony Danych Osobowych pt. Baranki w sieci. W związku z faktem, iż klasy 1-4 uczyły się stacjonarnie, a klasy 5-8 zdalnie, ten dzień obchodziliśmy w klasach, a nie razem, jak to bywało w poprzednich latach. Akcja trwała cały tydzień . Uczniowie oglądali film w serii Owce w sieci”, w których autorzy przestrzegają przede wszystkim dzieci przed niebezpieczeństwami związanymi z korzystaniem z Internetu w niewłaściwy sposób, często zbyt naiwny. W klasach 1-4 ważne informacje zostały zapisane na przygotowanych „barankach” i została przygotowana gazetka w szkolnym holu. Natomiast klasy starsze wypowiadały się pisemnie i ustnie na tematy związane z oglądanymi filmami.

Uczniowie oglądali filmy i rozmawiali na następujące tematy:

-kl.1-oszukiwanie innych, podawanie nieprawdziwych informacji

-kl.2-ochrona swoich informacji, kradzież informacji innych osób 

-kl.3-podszywanie się pod kogoś innego, oszukiwanie

-kl.4-wykorzystywanie wizerunku innych osób, wyśmiewanie, poniżanie

-kl.5-dbanie o swój wizerunek, wstyd, ośmieszanie

-kl.7-fałszywe profile, ponizanie, prześladowanie

-kl.8-prywatność, prawo do tajemnicy informacji

 

WIELKA RADOŚĆ! W NOWYM ROKU, W NOWEJ LOKALIZACJI PRZEDSZKOLE PUBLICZNE W SKIDZINIU!

W styczniu 2022 roku z wielką radością powitaliśmy naszych przedszkolaków w nowej siedzibie przedszkola przy ulicy Oświęcimskiej 39 (adaptacja części budynku szkoły).

W nowych, pięknie urządzonych pomieszczeniach dzieci realizują zajęcia edukacyjne: dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze.

Nowa lokalizacja umożliwia dzieciom dostęp do korzystania z sali gimnastycznej, boiska wielofunkcyjnego, pracowni komputerowej, biblioteki szkolnej oraz przyjaznych i bezpiecznych terenów spacerowych w otoczeniu szkoły.

PODZIĘKOWANIA

SPOŁECZNOŚĆ Przedszkola Publicznego w Skidziniu składa podziękowania za zaangażowanie, wsparcie i pomoc w adaptacji części szkoły na przedszkole:

 • Panu Radosławowi Szot – Burmistrzowi Brzeszcz;
 • Panu Łukaszowi Kobielusz – Zastępcy Burmistrza Brzeszcz,
 • Naczelnikowi i pracownikom Wydziału Inwestycji w UG Brzeszcze;
 • Wolontariuszom: Panu Andrzejowi Gara, Panu Bogdanowi Bandoła, Panu Kraj, Panu Janowi Tobiczyk

 

ŻYCZENIA NOWOROCZNE

W Nowym Roku 2022 uczniowie naszej szkoły chcieli złożyć życzenia noworoczne wykonując barwne plakaty. Klasa 1 składała życzenia rodzinie, klasa 2 – rówieśnikom, klasa 3 – mieszkańcom Skidzinia, klasa 4 – wszystkim dzieciom na świecie, klasa 5 – życzyła sobie, klasa 7 – nauczycielom i pracownikom szkoły, klasa 8 – wszystkim ludziom na świecie. Prace uczniów można oglądać na gazetce szkolnej oraz na załączonych zdjęciach.

 

Spotkanie z Mikołajem w przedszkolu

      Jak co roku 6 grudnia w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste spotkanie ze Świętym  Mikołajem. Wszystkie dzieci z niecierpliwością czekały na gościa. Już od samego rana nasłuchiwały, dźwięku dzwonka Św. Mikołaja. Gdy tylko gość wszedł do sali,  na buziach przedszkolaków  pojawiły się uśmiechy i radość. Dzieci  powitały gościa piosenkami.  Przedszkolaki obiecały Mikołajowi, że się poprawią. Na koniec po zapewnieniach, że będą się starały zachowywać grzecznie w domu i w przedszkolu, Mikołaj obdarował je prezentami. Po wykonaniu wspólnego  zdjęcia i tańca,  dzieci podziękowały i pożegnały Mikołaja. Spotkanie minęło w bardzo miłej atmosferze.  Szkoda tylko, że ten wyjątkowy gość odwiedza wszystkich tylko raz w roku…

Dzień Górnika w przedszkolu

Tam pod ziemią w ciemnym chodniku

Wielu pracuje dzielnych górników”.

4 grudnia to data, która na stałe wpisała się do naszego kalendarza uroczystości przedszkolnych. Jest szczególnym dniem, w którym swoje święto obchodzą górnicy. Najmłodsi na podstawie wysłuchanej legendy o Św. Barbarze oraz prezentacji multimedialnej dowiedzieli się jak ciężka i niebezpieczna jest praca w kopalni. Była to doskonała okazja do wzbogacenia wiedzy na temat zawodu górnika. Przedszkolaki poznały nowe pojęcia: Barbórka, sztygar, kilof, czako, szyb itp. Dowiedziały się również co oznacza symbolika górniczego godła. Przeprowadziliśmy także zabawy badawcze z wykorzystaniem węgla, przy tej okazji dzieci próbowały wyjaśnić do czego jest on używany.

 

Mikołajkowy wyjazd klasy 8

Po prawie dwóch latach przerwy w związku z pandemią udało się uczniom klasy 8 wyjechać na wycieczkę 🙂 Celem naszym stały się Gliwice. Odwiedziliśmy Miejską Palmiarnię, w której choć na chwilę przenieśliśmy się do lata. Razem z przewodnikiem poznawaliśmy różnorodne gatunki małych i dużych roślin, podziwialiśmy piękne kolory i kształty kwiatów, krzewów i drzew. Były tam również wybrane zwierzęta żyjące w różnych warunkach oraz piękne akwaria z wybranych stron świata. Następnym punktem wyjazdu była ponad osiemdziesięcioletnia Radiostacja Gliwice, najwyższa drewniana radiostacja w Europie, gdzie mogliśmy poznać kawałek historii zwany „gliwicką prowokacją”. Na zakończenie podziwialiśmy wspaniale wykonane i przedstawione makiety w „Kolejkowie”.

Czas wycieczki był czasem nauki, ale też i miłego spędzenia go w swoim gronie, sprzyjającym integracji uczniów.

Teatrzyk w przedszkolu – „Lis Przechera”

W ramach tematyki, dotyczącej teatru którą realizujemy w każdej grupie wiekowej dnia 1.12.2021r. nasze przedszkole odwiedziła pani Krystyna Popławska, aktorka teatru „Ptak” w Bielsku – Białej. Zaprezentowała teatrzyk pt. „Lis Przechera”. Dzieci bardzo żywiołowo reagowały na propozycje poszczególnych bohaterów spektaklu. Pomagały Hani pilnować kaczki, ale oczywiście sprytnemu lisowi udało się oszukać wszystkich i uprowadzić kaczuszkę do dalekiego lasu. Po wspólnej naradzie, Hania i dzieci poprosiły o pomoc jeżyka
Dzieci naśladowały odgłosy kury, koguta, owieczki, krowy, a także podzielone na zespoły odgłosy polowania. Po wielu perypetiach kaczka została uratowana. Po spektaklu pani Krystyna zaprosiła dzieci do udziału w krótkich warsztatach teatralnych, podczas których wprowadziła je w tajniki gry aktorskiej.

Andrzejki w przedszkolu

W listopadową ciemną noc
swój los wywróżę sobie,
bo wróżby dziwną mają moc…

W naszym przedszkolu co roku podtrzymujemy tradycje związane z „Andrzejkami”. Temu wydarzeniu towarzyszyły konkursy, zabawy i wróżby andrzejkowe. Wszystko to odbywało się w rytm tańców i śpiewów. Nie zabrakło również tradycyjnego ustawiania „bucików”, „losowania rekwizytów” i innych wróżb związanych z tym świętem. Przedszkolaki z uśmiechem na twarzy chętnie brały udział w magicznym rytuale andrzejkowym.
Dzień ten dostarczył przedszkolakom wielu przeżyć i emocji, a przede wszystkim stał się okazją do rozbudzenia dziecięcej ciekawości oraz chęci poznawania naszej ludowej tradycji.

Szkolne andrzejki

30 listopada każdy kto tylko przybył na szkolna zabawę andrzejkową mógł poznać swoją przyszłość. Uczniowie wraz z opiekunem SU przygotowali aż 7 stanowisk z przepowiedniami, wróżbami i zaklęciami.  Nie zabrakło muzyki przygotowanej przez DJ MeFju. Zabawa była przednia. 

Czary mary… niech się spełnią andrzejkowe czary.

 

Klasa5

Klasa7

Klasa8

Dzień Pluszowego Misia – zajęcia biblioteczne

W dniu 25.11.2021r przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych z okazji Dnia Pluszowego Misia. Dzieci przybliżyły  historię tego święta. Za pomocą zagadek poznawały misie z różnych bajek. Uczestniczyły w ruchowych opowieściach, tworzyły misie za pomocą układanek . Uczestniczyły w teatrze ilustracji kamishibai – japońskiej sztuce opowiadania.

 

Dzień Praw Dziecka

20 listopada 1989 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło Konwencję Praw Dziecka. Jej inicjatorem była Polska. Podpisało ją 195 państw, a jej postanowienia są podstawą działalności UNICEF. Konwencja chroni dzieci oraz wspiera ich w prawidłowym rozwoju. Gwarantuje ona prawa dziecka niezależnie od skóry, wyznania czy pochodzenia. Zakazuje ona dyskryminacji lub karania dziecka oraz nakłada na państwa obowiązek podejmowania działań biorąc pod uwagę prawa i obowiązki rodziców lub jego opiekunów prawnych.

Dla upamiętnienia tego wydarzenia 20 listopada obchodzony jest Dzień Praw Dziecka, natomiast 10 grudnia to Dzień Praw Człowieka. W związku z tym, uczniowie klasy 8 zapoznali uczniów każdej klasy z prawami dziecka w odniesieniu do szkoły. Korzystając z prezentacji tłumaczyli swoim kolegom i koleżankom po co są wybrane dokumenty i statut szkoły, do czego mają prawo jako uczniowie, jaka jest rola nauczyciela i dyrektora szkoły w odniesieniu do ich praw. Nauczanie przez najstarszych uczniów a nie przez nauczyciela było dużą niespodzianką.

Światowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada cała społeczność szkolna aktywnie świętowała Dzień Pluszowego Misia. 

Robiliśmy coś „MISIOWEGO”… – każdy członek społeczności  szkolnej w różnorodny sposób (ubiorem lub jego elementem, przyniesioną maskotką misia, etc.) uhonorował to wydarzenie … i coś smacznego i słodkiego było na misiowy ząbek za co dziękujemy opiekunowi SU.

Dołączyliśmy się do 4 Edycji Akcji „Dzieciaki dają pluszaki”, która polega na zbiórce NOWYCH maskotek (z metką – względy sanitarne).

Zebraliśmy 50 maskotek.  Zostały przekazane poprzez Panią Agnieszkę Szczerbowską – pomysłodawczynię Akcji  do karetek, wozów policyjnych czy strażackich by mogły być pocieszeniem dla dzieci poszkodowanych w wypadkach.

Bardzo dziękujemy wszystkim darczyńcom wielkiego serca.

Teatrzyk cieni w przedszkolu

W dniu  dzisiejszym w naszym przedszkolu  odbył się wyjątkowy spektakl, jakim był teatrzyk cieni w wykonaniu Pani Krystyny Popławskiej. Dzieci poznały przygody Tygrysa Pietrka, który szukał odwagi. Przezwyciężył swoje lęki i obawy poszukując pomocy dla mamy. Po występie przedszkolaki miały okazję porozmawiać z aktorką oraz zajrzeć za kulisy teatru.

 

Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy co roku 11 listopada w celu upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Polaków niepodległego państwa.

11 listopada 1918 roku to znacząca data w polskiej historii. Jest to dzień, w którym Polska po 123 latach odzyskała wolność. Dzień 11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie są dane na zawsze, lecz należy wciąż dbać o te wartości i stale je pielęgnować.

15 listopada w naszej szkole odbyło się uroczyste spotkanie integracyjne uczniów klas 1-4 i 5 -8 z okazji 103 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie uczcili ten dzień patriotycznymi pieśniami oraz recytacjami wierszy, co przyczyniło się do głębszego przeżywania tych chwil.

Cała społeczność uczniowska również aktywnie  włączyła się w obchody wykonując kokardy narodowe. Najwięcej kokard przyniósł uczeń klasy 1 Szymon Gomularz. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy

   

Szymon Gomularz

Szymon Gomularz

” Szkoła do hymnu”.

 

W dniu 10 listopada o godz. 11:11 wszystkie dzieci z Przedszkola  wraz z nauczycielami  odśpiewały hymn narodowy. Uczciły w ten sposób Narodowe Święto Niepodległości oraz włączyły się do akcji „Szkoła do hymnu” zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

https://drive.google.com/file/d/1zeNcA0gmoOIZ_CTgTbV4NMaWn-yk339S/view?usp=sharing

Październik 2021 – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Pod hasłem: „Baśnie i legendy z całego świata”.

Cel akcji: Upowszechnienie czytelnictwa i zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki zw życiu szkoły.

W bieżącym roku szkolnym biblioteka zaangażowała się w akcję wraz z uczniami i nauczycielami klas 1- IV. Realizacja projektu edukacyjnego miała na celu propagowanie zainteresowania książką, kształtowanie kultury czytelniczej, ale również integrację środowiska szkolnego.

Uczniowie uczestniczyli w lekcjach na terenie biblioteki, wypożyczali baśnie, legendy oraz realizowali zajęcia w klasie.

Klasa I poznała historię państwa polskiego i malowała ilustracje do „Legendy o Lechu, Czechu i Rusie”. Klasy II i VII w czasie spotkania integracyjnego wysłuchali, jak bohaterowie gry komputerowej Minecraft opowiadają legendę warszawską „Złota kaczka”, a potem tworzyli ilustracje postaci do gry komputerowej.

Uczniowie klasy III czytali baśnie, legendy tworzone metodą komiksową, a potem rozwiązywali rebusy, quizy, układali puzzle.

Aktywnie w obchodach wzięli udział uczniowie klasy IV, którzy poszukiwali w szkolnej bibliotece zbiorów baśni, a potem proponowali reklamy poznanych książek.

Zapraszamy do biblioteki szkolnej!!

Koordynator szkolnego Projektu Edukacyjnego „Książki naszych marzeń”

Złota kaczka

Złota kaczka

Złota kaczka

Reklamy

Reklamy

Pamięć o tych, których nie ma

W środę 3. 11 uczniowie kl. VIII wzięli udział w pieszej wycieczce przedmiotowej na cmentarz do Rajska. Celem wyjścia była pamięć o tych, którzy odeszli i już nikt o nich nie pamięta. Na szczęście młodzież znalazła tylko kilka grobów opuszczonych, zaniedbanych. Nie zabrakło również modlitwy za zmarłych i zapalenia znicza na grobie pierwszego dyrektora naszej szkoły Romana Chrobaka oraz wciąż żywego w naszej pamięci Frania Irzyka. Na koniec każdy uświadomił sobie jak wiele racji miał ks. Twardowski pisząc: „Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą …”

Obrady Młodzieżowego Parlamentu Gminy Brzeszcze

Po ponad rocznej przerwie, w związku z pandemią, działalność wznowił Młodzieżowy Parlament Gminy Brzeszcze. Pierwsza w tym roku sesja odbyła się w Urzędzie Gminy Brzeszcze, w których udział wzięli wybrani uczniowie z każdej szkoły podstawowej naszej gminy wraz z opiekunami oraz Burmistrz Brzeszcz Radosław Szot, Sekretarz Magdalena Maj, Naczelnik Wydziału Edukacji Anna Rusin oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Kolasa. Podczas spotkania młodzież wybrała Marszałka i Wicemarszałka MPGB oraz rozmawiano na temat tegorocznej działalności. Po obradach uczniowie mieli również możliwość poznać działalność urzędu. Delegatami z naszej szkoły są Lena Dybeł i Sebastian Tadrała.

Code Week w ZSP 3 Skidziń

 

W miesiącu październiku w przedszkolu i w szkole odbywały się licznie zajęcia z programowania, kodowania i robotyki w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania – Code Week.  W tym roku połączyliśmy przyjemne z pożytecznym i większość zajęć przebiegła pod hasłem „Programujemy wartości”. Na zajęciach uczniowie i przedszkolaki mogli nie tylko dobrze się bawić poprzez zabawę w kodowanie i programowanie, ale również doskonalili swój system wartości, rozwijali pożądane społecznie i wartościowe cechy czy kompetencje. Tematyka skupiała się wokół rodziny oraz rodziny Polskiej – ojczyzny. Część zajęć ukierunkowana była na rozwijanie kompetencji kluczowych, w tym językowych. Jak co roku Code Week budzi wiele pozytywnych emocji i zawsze uczniowie i dzieci w nim uczestniczą. 

Code Week na zajęciach języka angielskiego w przedszkolu i szkole.

Przedszkolaki kodowały kolory, zabawki i kształty – była to dla nich okazja do rozwoju spostrzegawczości, wyobraźni, kojarzenia. Świetnie radzili sobie z odczytywaniem, rozumieniem symboli i znaków, jednocześnie ćwicząc umiejętność współpracy.

Uczniowie klasy II świetnie sobie radzili z rozkodowywaniem wyrazów w języku angielskim. Zagadki sprawiły im dużo radości i bardzo szybko je rozwiązali.

Klasa III próbowała swoich sił w kodowaniu pogody, wg ustalonego wzoru utworzyli trasę dla Genibota. Zaprogramowali go i sprawdzili, czy robot podoła zadaniu. Na koniec zajęć roztańczyli się – taniec CODEWEEK bardzo im się spodobał.

Uczniowie klasy V stworzyli w swoich zeszytach z języka angielskiego zakodowane trasy dla miłośników filmów i muzyki.

 

 

Code Week na zajęciach angielskiego.

28 października uczniowie biorący udział w zajęciach dodatkowych z języka angielskiego zaangażowali się w akcję Europejskiego Tygodnia Kodowania.  Na zajęciach wykonywali zadania, ćwiczenia oparte na kodowaniu.  Korzystając z niepełnego kodu obrazkowego uczniowie próbowali rozszyfrować zdania w języku angielskim oraz ustalać brakujące znaki w kodzie. Następnie rozpoznawali cyfry w cenach i odpowiadające im litery. Próbowali również samodzielnie zakodować informacje o sobie i wybrane słowa. Zajęcia z kodowaniem zawsze przynoszą wiele pozytywnych emocji i ciekawych efektów.

Code Week na lekcji geografii w klasie 7 i 8

Na geografii w ramach „CodeWeek2021” uczniowie klasy 8 podjęli m.in. wyzwanie rozkodowania i zakodowania informacji o Chinach przy pomocy szyfru Cezara. W innym zadaniu ósmoklasiści musieli wykazać się umiejętnościami odczytywania współrzędnych geograficznych oraz znajomością kierunków, żeby narysować zakodowaną trasę podróży po Azji. Z kolei uczniowie klasy 7 zmagali się w grupach z geokodami rozwiązując krzyżówkę, szukali również ukrytych nazw miast Polski w wykreślance. Sporo radości sprawiło układanie online geograficznych puzzli na czas.

Pasowanie na ucznia

28 października uczniowie klasy 1 i 2 zostali pasowani na ucznia Szkoły Podstawowej im. Ewy Szelburg – Zarembiny w Skidziniu.

      

Klasa 1

Klasa 2

Konkurs ekologiczny

Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w konkursie ekologicznym pt. „Uwalniamy nasze środowisko od zużytych baterii” organizowanym przez Zakład Usług Komunalnych w Oświęcimiu. Konkurs trwa do 17.11.2021r. Bardzo prosimy o przynoszenie do szkoły baterii policzonych i w woreczku.

Code Week – Moja rodzina, moi bliscy – zakodowane wartości w przedszkolu.

Grupa starsza przedszkolaków uczestniczyła w zajęciach w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania. Za pomocą prezentacji multimedialnej dzieci zapoznały się z tematem zajęć „Moja rodzina, moi bliscy”. Z radością programowały robota edukacyjnego, wyznaczając mu odpowiednie ścieżki ruchu. Potrafiły odnaleźć właściwe pola na macie na podstawie podanych koordynatorów, tworząc z kubeczków przestrzenny obraz dom.

Code Week -Muzyczne kodowanie w klasie 3

Na lekcji muzyki  klasa 3 wykonywała kodowanie muzyczne. 

Do każdej poznanej wcześniej wartości nutowej przydzielaliśmy określoną kwotę (w dowolnej walucie 😉 wynikającą z podziału rytmicznego.

Dla całej nuty było to 100, dla półnuty – 50, dla ćwierćnuty 25.

Aby zastosować muzyczne kodowanie założyliśmy, że jedziemy na sześciodniową wycieczkę, na której zaplanowaliśmy różne atrakcje. Atrakcjom przyporządkowaliśmy kwoty. Na każdy dzień można było wydać maksymalnie 100.

Gdy rozplanowaliśmy zajęcia na poszczególne dni – zabraliśmy się do przyporządkowywania rytmicznego nut w takcie 4/4. 

Popatrzcie na zdjęcia, jaki fajny rytm nam wyszedł. Spróbujcie go wykonać na dowolnym instrumencie perkusyjnym, czy własnoręcznie wykonanej przez siebie grzechotce z puszki. Klasa 3

Code Week – Programowanie z wartościami w klasie 1

 

19 października uczniowie klasy 1 w ramach realizacji europejskiego tygodnia kodowania CodeWeek podczas zajęć kreatywnych, na których realizowana jest edukacja patriotyczna, odkrywali zakodowane polskie symbole narodowe i ich nazwy. Każdy pierwszoklasista doskonale poradził sobie z nowymi zadaniami, a lekcja z kodowaniem wzbudziła duże zainteresowanie.

Wizyta w Powiatowym Zespole nr 6 w Brzeszczach

Wybór szkoły ponadpodstawowej to pierwszy poważny i trudny wybór młodego człowieka. Nie jest łatwo zdecydować o swojej przyszłości. W dniu 18 października br. uczniowie klasy 8 odwiedzili Powiatowy Zespół nr 6 w Brzeszczach. W trakcie pobytu poznali oni ofertę edukacyjną placówki oraz wzięli udział w zajęciach pokazowych z ratownictwa i weterynarii. Mieli okazję zobaczyć pracownie oraz żywe zwierzęta pomagające w prowadzeniu lekcji. W poznawaniu szkoły towarzyszyli nam nasi absolwenci, co było dla  uczniów przyjemną niespodzianką.

Dziękujemy PZ 6 za zaproszenie. 

 

Świętujemy Dzień Edukacji Narodowej

„Całe życie jest szkołą” – Jan Amos Komeński

W środę 13 października w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Na wspólnym spotkaniu, klasa 3 krótko zapoznała nas z rysem historycznym tego szczególnego dnia oraz złożyła życzenia wszystkim nauczycielom. Klasa 1 i 2 w przebojowy sposób wyraziła swoje życzenia poprzez taniec pełen energii i radości. Uroczystość nie mogła odbyć się bez szkolnego chóru, który pięknie zaśpiewał przygotowane piosenki oraz zaintonował i poprowadził hymn państwowy, hymn szkoły oraz tradycyjne „Sto lat”. Na koniec była także niespodzianka przygotowana przez uczennice klasy 7 Lenę i Wanessę. Dziewczyny profesjonalnie zaprezentowały nam taniec w styli hip-hop. Życzenia powędrowały do wszystkich: nauczycieli, uczniów, pracowników szkoły – bo to oni tworzą szkołę i edukację. 

Nie zabrakło życzeń, podziękowań, wspólnych wzruszeń i uśmiechów. 

Natomiast 12 października uczniowie klasy 1, 2 i 4 występem artystycznym  uświetnili Gminne obchody Dnia Nauczyciela w Ośrodku Kultury w Brzeszczach.

 

Innowacja pedagogiczna – ROBOTYKA

Kolejny – trzeci już rok w klasie trzeciej realizowana jest innowacja pedagogiczna „Programowanie z elementami robotyki”. W dwóch poprzednich latach uczniowie poznali tajniki programowania poprzez zabawę w aplikacji PixBlock, która uczy programowania w oparciu o język Phytona. 

W tym roku rozpoczęliśmy programowanie robotów. Na pierwszych zajęciach trzecioklasiści zapoznali się z robotem m-Botem. Poznali jego budowę i zasady funkcjonowania, mieli możliwość posterowania tą robotyczną postacią przy użyciu pilota. Za tydzień rozpoczynamy programowanie przy użyciu aplikacji m-Blocks. Wszyscy czekamy z niecierpliwością i zaciekawieniem.

 

Dzień Tabliczki Mnożenia

1 października 2021 roku przypadał XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Z tej okazji w szkole obchodziliśmy Dzień Tabliczki Mnożenia, czyli gry i zabawy na wesoło związane z tabliczką mnożenia. Uczniowie kasy 4 grali z zaangażowaniem w matematyczne Bingo, klasa 5 ochoczo uczestniczyła w zabawie karcianej JA MAM np. 40, KTO MA np. 7 razy 8? Siódmoklasiści z zapałem ZAMYKALI KWADRATY, czyli szukali na planszy wyników mnożenia dwóch liczb zakreślając kolorowe kwadraty. Najstarsza klasa prowadziła w parach zaciętą „wojnę” karcianą, w której zwycięzcą był uczeń z wyższym wynikiem z tabliczki mnożenia.

Zajęcia biblioteczne

W dniu 30.09 przedszkolaki odwiedziły bibliotekę w DL w Skidziniu.  Z wielką  radością wykonywały kolejne jesienne zadania. Rozwiązywały zagadki, tworzyły szal dla Pani Jesieni. Uczestniczyły w zabawach ruchowych, oraz projektowały jesienne stroje z liści.

Dzień Chłopaka w naszej szkole

30 września jest obchodzony Dzień Chłopaka. Samorząd Uczniowski zaplanował obchody, które na pewno pozostaną w pamięci solenizantów. Nie mogło zabraknąć życzeń i drobnych upominków w postaci słodkiego co nieco i soczków. Poza tym uczniowie wysłuchali wiersza o pewnej stonodze, a także uczestniczyli w konkursie na najszybciej i najładniej zapleciony warkocz. Chłopcy próbowali także swoich sił w wiązaniu krawatów oraz goleniu brody. Na koniec wzięli udział w quizie, w którym wykazali się znajomością piłkarzy.

      Zabawa była przednia, wszyscy świetnie się bawili. Wszystkim Chłopakom z okazji ich święta składamy najserdeczniejsze życzenia!

klasa 1

klasa 2

klasa 3

klasa 4

klasa 5

klasa 7

klasa 8

 

20-lecie Europejskiego Dnia Języków

26 września tego roku był szczególnym dniem, ponieważ obchodzono 20 urodziny Dnia Języków Obcych. Fakt ten zachęcił nas do wspólnego świętowania razem z całym światem, dlatego też w każdej klasie obchodziliśmy go w szczególny sposób. W klasach lekcje minęły szybko i radośnie. Dzieci doskonale bawiły się, łącząc ruch z nauką języka angielskiego i podstawowymi słówkami w różnych językach. Uczniowie klasy I rysowali torty i śpiewali piosenkę „Happy Birthday”, klasy II i III próbowały swoich sił podczas śpiewania piosenki „Baby shark” w kilku językach. W klasie V uczniowie mogli sprawdzić swoją znajomość języków obcych w quizie. Natomiast uczniowie klasy IV, VII i VIII utrwalali słownictwo i zwroty w języku angielskim poprzez różnego rodzaju gry edukacyjne. Natomiast wszyscy uczyli się zwrotu Wszystkiego najlepszego w różnych językach, co zostało nagrane i przesłane na oficjalną stronę EDJ.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania – 29.09.2021r.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to wydarzenie w kalendarzu nietypowych świąt jest jest szczególne, gdyż łączy przyjemne z pożytecznym.

Pomysł zrodził się w Polskiej Izbie Książki w 2002r. Patronką tego szczególnego przedsięwzięcia jest Janina Porazińska – wybitna pisarka, która napisała wiele książek dla dzieci. Data 29 września to dzień urodzin poetki i pisarki.

Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród uczniów. W roli czytających książki w naszej szkole wcielili się nauczyciele, bibliotekarze, wychowawcy.. Dzieci mogły posłuchać fragmentów swoich ulubionych książek czy poznać nowe propozycje szkolnej biblioteki.

Uczniowie klasy I odwiedzili bibliotekę i uczestniczyli w lekcji bibliotecznej. Mogli zobaczyć jak wygląda praca bibliotekarza, wypożyczyć swoją „pierwszą” książkę i bardzo miło spędzić czas.

Książka to jedno z najstarszych źródeł wiedzy dla dzieci, rozwija wyobraźnię, poszerza słownictwo i uczy poprawności gramatycznej.

Głośne czytanie książek dzieciom w szkole i w domu jest świetną okazją do budowania relacji wspólnego przeżywania emocji i pożytecznego spędzania czasu przez dziecko z bliskimi.

Zachęcamy do głośnego czytania!!!

                                                                                Koordynator szkolnego projektu „Książki naszych marzeń”

Warsztaty edukacyjne w DL w Skidziniu

21 września uczniowie klasy 2, 3 i 4 uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych prowadzonych przez Panią Zofię Piwowar pracownika biblioteki w DL w Skidziniu.

Podczas spotkania poznawaliśmy kulturę, sztukę i tradycje Francji, jednego z ciekawszych krajów Europy. W podróży po Francji towarzyszył  nam „Okejek!” – internetowy skrzacik, który pomógł odkrywać i poznawać ciekawostki o Francji.

Potem zamieniliśmy się w projektantów mody i z wielkim zaangażowaniem obmyślaliśmy różnorodne kreacje z kolorowych jesiennych liści.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie z Panią Zosią Piwowar…ciekawe, dokąd nas zabierze?!

Podziękowania

Radość jest najprostszą formą wdzięczności.

Karl Barth

Dyrektor, Nauczyciele, Pracownicy administracji i obsługi oraz Uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 3 w Skidziniu wyrażają wdzięczność Radzie Sołeckiej na czele z sołtysem Skidzinia Panem Mateuszem Bieleninem za ufundowanie wykładzin do sal lekcyjnych.

Dzięki temu nowy rok szkolny rozpoczęliśmy w odświeżonych, przyjaznych pomieszczeniach lekcyjnych. 

BARDZO DZIĘKUJEMY.

 

Międzynarodowy Dzień Kropki w przedszkolu.

W środę 15 września dzieci w naszym przedszkolu obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki. Tego dnia, nasze ubrania zdobiły kropki różnych wielkości i kolorów. Na zajęciach uważnie wysłuchaliśmy historii, jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Opowieść  ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności, talenty, które gdzieś tam drzemią głęboko i czekają na nasze odkrycie. Tak jak nasza bohaterka, szukaliśmy naszych mocnych stron, by podnieść poczucie wartości wszystkich przedszkolaków. Przedszkolaki z wielkim entuzjazmem brały udział we wszystkich przygotowanych dla nich zadaniach.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022 w przedszkolu

Witamy, pierwszego września  rozpoczynamy nowy rok szkolny 2021/ 2022 w przedszkolu w systemie stacjonarnym.

Przedszkole w Skidziniu funkcjonuje  od 7.00  do 15.30

Posiłki wydawane są w godzinach;

śniadanie – 9.00

obiad  – 13.00

podwieczorek 14.30

Uwaga:

1..Dziecko z jakimikolwiek symptomami przeziębienia tj katar, kaszel, temperatura itp. nie będzie przyjęte do placówki, a w razie zaobserwowania podobnych symptomów
w czasie pobytu w placówce będzie ono odsyłane do domu. Rodzic po telefonie od dyrektora lub wyznaczonej przez niego osoby, ma obowiązek odebrać dziecko najszybciej jak tylko możliwe.

2. Do placówki należy przyprowadzić dzieci do godz. 8.45

3. Odbiór dzieci odbywa się od godziny 13:30, ze względu na czynności porządkowe po obiedzie. Jeśli sytuacja wymaga wcześniejszego odbioru dziecka, prosimy o informowanie o tym fakcie wychowawcy.

4. Nie dopuszcza się możliwości wchodzenia rodziców z dziećmi do budynku przedszkola.

 5. Rodzic ma obowiązek zgłaszania nieobecności dziecka w przedszkolu. (z wyprzedzeniem lub tego samego dnia do godziny 8:oo.

 6. Wszystkie dokumenty przekazane w pierwszych dniach należy dostarczyć jak najszybciej (szczególnie upoważnienia do odbioru dziecka przez inne osoby).

Drodzy Rodzice, prosimy o zabranie do przedszkola już w pierwszy dzień:

 • wygodne pantofle (nie klapki!);
 • zapasowa odzież , szczególnie bielizna (dotyczy każdej grupy wiekowej).
 • strój wierzchni  i nakrycie głowy adekwatne do pogody ( wyjścia na ogród)

Wyprawkę plastyczną zapewnia Organ Prowadzący.

Przypominamy, aby nie przynosić ze sobą żadnych zabawek, produktów spożywczych, ze względu na wytyczne epidemiologiczne.

Prosimy o zapoznanie się z procedurą funkcjonowania ZSP nr 3  2021/2022 znajdującą się w załączniku.

Serdecznie zapraszamy wszystkie przedszkolaki 🙂

Załącznik nr 1 procedury funkconowania ZSP3 2021-22

 

 

 

Podsumowanie roku szkolnego 2020/2021

24 czerwca na spotkaniu podsumowującym rok szkolny 2020/2021

100% frekwencja

100% frekwencja

100% frekwencja

SU

SU

Konkurs plastyczno-literacki

Maseczka

Olimpus

Orzeł biały, Olimpus, Maseczka

Orzeł biały

UODO

Poczet Sztandarowy

Życzenia świąteczne

UODO

UODO

Ekipa Taneczna ZSP3

Najlepsi Sportowcy

Podziękowanie za trud i pracę.

22 czerwca na uroczystym spotkaniu podziękowaliśmy odchodzącej na emeryturę pani Danucie Kuwik za wieloletnią pracę w Szkole w Skidziniu.

 

Uroczyste Zakończenie Roku w przedszkolu.

W naszym przedszkolu uroczyste zakończenie roku  odbyło się 24 czerwca . Zakończenie było wyjątkowe. W tym dniu żegnaliśmy  dzieci, które w większości były z nami od samego początku. Rozpoczynały one edukację jako 3-latki i przeszły cały czteroletni tryb edukacyjny w placówce. Przez cztery lata śledziliśmy ich postępy, widzieliśmy jak rosły i się rozwijały. Starszaki opowiedziały w wierszach o niełatwej przedszkolnej codzienności. Wszystkie dzieci uświetniły swoje  występy   tańcami i piosenkami. Starszaki dostojnie prezentowały swoje umiejętności artystyczne, recytatorskie i taneczne. Po występach wszystkie dzieci otrzymały  dyplomy oraz nagrody – niespodzianki. Następnie nasi absolwenci podziękowali i wręczyli kwiaty wszystkim pracownikom przedszkola

Życzymy im wielu sukcesów i spełnienia marzeń, a wszystkim dzieciom bezpiecznych i radosnych wakacji. Pamiętajcie o nas, o swoim przedszkolu 🙂

 

Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego 2020/2021

25 czerwca uroczyście pożegnaliśmy rok szkolny.

klasa 1

klasy 1 i 2

klasa 3

klasa 4

klasa 6

klasa 7

klasa 8

Ceremonia przekazania Pocztu Sztandarowego

Ceremonia przekazania Pocztu Sztandarowego

Nowy Poczet Sztandarowy

Uczeń Roku klas 1-3

Wicemistrz

Wicemistrz

Wicemistrz

Mistrz

Arcymistrz

Arcymistrz

Lider

Wyróżniający się absolwent

Wyróżniający się absolwent-Mateusz Widlarz

Wyróżniający się absolwent-Mateusz Widlarz

 

Dzień Dziecka pod hasłem „Naukowy zawrót głowy na różne sposoby”

1 czerwca od prawie 70 lat jest dniem wyjątkowym, w którym obchodzimy święto wszystkich dzieci – Dzień Dziecka. Polskie dzieci w swoje święto zazwyczaj otrzymują prezenty, słodycze i upominki lub są zabierane przez swoich rodziców w rozmaite ciekawe i pełne wrażeń miejsca.

W szkole ten dzień również był niecodzienny, niebywały i oryginalny. Grono Pedagogiczne przygotowało niespodziankę. W trakcie zajęć lekcyjnych zaskoczyliśmy nasze pociechy zaproszeniem do udziału w grze dydaktyczno – sprawnościowej pod tytułem „Naukowy zawrót głowy na różne sposoby”.  

Uczniowie podzieleni na grupy po zapoznaniu z zasadami, wyruszyli na kolejne Levele, aby pobawić się informatyką, sportem, matematyką, językiem ojczystym, a co najważniejsze przypomnieć sobie zasady bezpieczeństwa w sieci. W zabawie towarzyszyły nam roboty m-Bot oraz aplikacje sieciaki.pl, justdance, matzoo czy pisupisu.

Emocji było wiele, wrażenia pozytywne, uśmiechy na twarzy i fantastyczna atmosfera towarzyszyły nam cały czas. A wszystko zakończyło się wyśmienitym poczęstunkiem przygotowanym przez Radę Rodziców, za co z całego serca dziękujemy.

Przedszkolaki z wizytą u Strażaków

W czwartek, 6 maja dzieci z przedszkola w ramach obchodów Dnia Strażaka wzięły udział w zajęciach dydaktycznych oraz sportowych w OSP Skidziń. Dzieci podczas zajęć zobaczyły sprzęt strażacki, zwiedziły remizę oraz zademonstrowano im jak udzielać pierwszej pomocy.  Na boisku dzieci mogły sprawdzić swoje umiejętności sportowe, wzięły udział w strażackim torze przeszkód.

Serdecznie dziękujemy OSP Skidziń oraz wszystkim strażakom za zaproszenie na bardzo ciekawe zajęcia oraz upominki dla dzieci.

ZAGROŻENIA W SIECI

Tak jak nie wpuścilibyśmy dziecka na ruchliwe skrzyżowanie bez przygotowania, tak nie wpuszczajmy go do świata internetu bez wskazania jasnych reguł zachowania w sieci.

Zapraszamy do zapoznania się z broszurą informacyjną „Dzieci w wirtualnej sieci” opracowaną przez z Fundację Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii, prowadzącą portal rodzice.co.

W publikacji informacje na temat tego, JAK CHRONIĆ DZIECKO PRZED ZAGROŻENIAMI CYFROWEGO ŚWIATA? oraz:

• Jak rozpoznać, czy dziecko jest uzależnione od smartfona?
• Jak sprawdzić, czy dziecko gra za dużo?
• Jak chronić dziecko przed internetową pornografią?
• Jak pomóc dziecku radzić sobie z zagrożeniami wirtualnego świata?
• Jak przeprowadzić cyfrowy detoks?

Liczymy, że ten poradnik okaże się pomocny w procesie wychowania dzieci ku dorosłości i odpowiedzialności.

Dzieci w wirtualnej sieci_2021

Dzień Mamy w przedszkolu

Wszystkim Mamusiom w dniu ich święta życzymy:

Wielu chwil radości, aby każdy dzień był dla Was  przygodą i powodem do dumy. Z całego serca życzą -Przedszkolaki.

Zapraszamy do obejrzenia nagrań z występu dzieci:

https://drive.google.com/file/d/1P4WgW5cUS7ZwmzPmgRyz9gVZIm9rp2mV/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1gSGwr5X_hDARJ6Pny3tKM-wfHIUGuuAz/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/10tW-iuJuvJh1DZ4FMg0LNtkotVtKiC3S/view?usp=sharing

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

 

Od 1 kwietnia 2021 r. do 30 września 2021 r. trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021.

Spis był poprzedzony dwoma spisami próbnymi:

– pierwszy spis próbny odbył się w dniach od 1 do 31 października 2019 r., w dwóch województwach (po jednej gminie w każdym),
– drugi spis próbny odbył się w dniach od 1 do 30 kwietnia 2020 r. w 16. Gminach (po jednej w każdym województwie).

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 jest w pełni realizowany przy użyciu interaktywnego formularza spisowego dostępnego na https://nsp2021.spis.gov.pl/#/login?redirect=%2Fobligations.

Obowiązkiem spisowym będą objęte:
– osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski, osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania;
– mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.

Aby zapobiec sytuacji, w której zobowiązany do spisu mieszkaniec Polski nie ma możliwości dokonania samospisu (np. z powodu braku dostępu do urządzeń i Internetu), ustawa zobowiązuje następujące podmioty do udostępnienia odpowiedniego pomieszczenia i sprzętu do realizacji samospisu:

 • urzędy statystyczne i pozostałe jednostki statystyki publicznej,
 • urzędy obsługujące wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz gminne jednostki organizacyjne.

Lista miejsc, gdzie będzie można dokonać samospisu jest dostępna na https://spis.gov.pl/jak-mozna-sie-spisac/

Z uwagi na epidemię wywiady bezpośrednie nie będą realizowane do odwołania.
Rachmistrzowie telefoniczni rozpoczną pracę od 4 maja br.

Ustawa o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań  – https://spis.gov.pl/wp-content/uploads/2021/04/ustawaonsp.pdf

 

                  

Konkurs ekologiczny z okazji Dnia Ziemi- rozstrzygnięty

Korzystając z powrotu uczniów do szkoły rozstrzygnięto szkolny konkurs ekologiczny, który odbył się z okazji tegorocznego Dnia Ziemi. W każdej klasie – 4,6,7 i 8 nagrodzono uczniów, którzy uzyskali najlepsze wyniki.

Klasa 4

Nikodem Nyderek, Patryk Smolarek i Aleksandra Morończyk

Klasa 6

Karol Fajfer, Milena Matyszkiewicz

Klasa 7

Konrad Lesiuk, Hubert Kornaś

Klasa 8

Mateusz Widlarz, Jakub Jarosz

„Orzeł Biały – mój znak”- rozstrzygnięcie konkursu

Szkolny konkurs plastyczny „Orzeł Biały – mój znak”obejmował propagowanie postaw patriotycznych, umiłowanie symboli narodowych i uczczenie Świąt Majowych. 

W konkursie wzięło udział 12 uczniów. Jury w składzie p. Wicedyrektor  Iwona Małecka, p. Weronika Formas,             p. Edyta Kwiecień- Niedziela, p. Wioletta Wykręt i p. Anna Szlenk przyznało następujące miejsca:

W kategorii klas 1-3

I miejsce Szymon Pływacz klasa 2

II miejsceJakub Irlik klasa 3

III miejsce Daria Janecka klasa 1

wyróżnienie Malec Sebastian klasa 3

W kategorii klas 4-8

I miejsce Oskar Błazenek klasa 4

II miejsce Hubert Kornaś klasa 7

III miejsce Patryk Smolarek klasa 4

wyróżnienie Natasza Bielenin klasa 4

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do galerii, w której możecie zobaczyć nadesłane prace.

Nagrody będą przekazane wychowawcom 25 czerwca.

Szymon Pływacz

Irlik Jakub

Daria Janecka

Malec Sebastian

Oskar Błazenek

Hubert Kornaś

Patryk Smolarek

Bielenin Natasza

Dominika Głownia

Filip Nowak

Hanna Irlik

Julia Śliwa

 

           

Rozstrzygnięcie konkursu ekologicznego Agencji Komunalnej Brzeszcze

Z ogromną przyjemnością informujemy, iż uczennica klasy 6 naszej szkoły Julia Krawczyk zajęła I miejsce w gminnym konkursie „Góra śmieci ziemię szpeci”.

Gratulujemy Julia, jesteśmy z Ciebie dumni.

 

Europejski Dzień Śniadania

24 kwietnia obchodziliśmy Europejski Dzień Śniadania. Pamiętamy, że jest to pierwszy posiłek w ciągu dnia, który daje nam siłę do pracy, dlatego jest niezwykle ważny. Uczniowie z tej okazji przygotowali wyjątkowe śniadania, tym bardziej, że dzień ten wypadł w sobotę, więc było dużo czasu na przygotowanie ulubionego posiłku. 

W związku z tym świętem, realizując założenia programu „Trzymaj Formę”, uczniowie klasy siódmej przygotowali projekt „Drugie śniadanie moich rodziców”. W ramach jego realizacji wykonali prezentacje na temat produktów odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, codziennych posiłków, ankieta dla dorosłych na temat nawyków żywieniowych oraz razem z rodzicami przygotowali drugie śniadanie. 

Oto wybrane efekty pracy uczniów 🙂

 

Święta Majowe w przedszkolu

Czwartkowe zajęcia w przedszkolu poświęcone były świętom majowym: 1 maja- Święto Pracy, 2 maja- Dzień Flagi Narodowej oraz 3 maja Uchwalenie Konstytucji 3 Maja. To wspaniały czas na przybliżenie dzieciom treści patriotycznych. Zaczęliśmy od poznania historii naszej miejscowości oraz innych ciekawych regionów naszego kraju. Przedszkolaki wysłuchały informacji związanych z historią Polski, układały interaktywne puzzle symbolizujące zabytki pochodzące z różnych stron Polski;  obejrzały projekcję filmu o powstaniu państwa polskiego i utrwaliły symbole narodowe.  Z zaangażowaniem wykonały prace plastyczne w grupach.

Dzień Ziemi

22 kwietnia na świecie obchodzono Dzień Ziemi. Odbył się on po raz 51 pod hasłem „Odnów naszą Ziemię”. Nasza szkoła i tym razem przyłączyła się do tego święta, aby przypomnieć najważniejsze zasady dbania o naszą planetę, aby zastanowić się co ludzie robią nie tak jak należy, co mogą robić, aby Ziemi nie zmieniała się tak szybko, aby skutki ocieplenia, zanieczyszczenia nie były z roku na rok gorsze i bardziej niebezpieczne dla środowiska naturalnego i mieszkańców Ziemi- zwierząt i ludzi.

Na zajęciach uczniowie uczestniczyli w dyskusjach oraz sprawdzali swoją wiedzę z dziedziny ekologii. Kto dał rady mógł uczestniczyć w gminnej akcji „3. wiosenny plogging w Brzeszczach”. Natomiast najmłodsi mogli się pochwalić swoimi proekologicznymi działaniami, m.in. segregacją śmieci, wiosennymi sadzonkami, czy też po prostu przebywaniem na łonie natury. Dbajmy o swoje środowisko!

 

Konkurs „Góra śmieci ziemię szpeci” organizowany przez Agencję Komunalną sp. zoo w Brzeszczach

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w plastycznym konkursie pt. „Góra śmieci ziemię szpeci” organizowanym przez Agencję Komunalną sp. zoo w Brzeszczach. Na zwycięzców czekają nagrody rzeczowe oraz nagrody dla szkoły. Uczestnik może wykonać jeden plakat w formacie A3 w dowolnej technice (nie może to być praca przestrzenna). Prace powinny w przejrzysty sposób obrazować sposoby zagospodarowania odpadów zielonych oraz możliwość wykorzystania produktów kompostowania. W konkursie nie mogą brać udziału prace wykorzystane w innym konkursie, wystawach oraz prace zbiorowe. Każda szkoła wybiera 3 najlepsze prace i przekazuje do organizatora.

Z tyłu pracy należy napisać imię, nazwisko i wiek autora, tytuł pracy, nazwę, adres i telefon szkoły oraz imię i nazwisko nauczyciela przygotowującego do konkursu. Prace należy składać do szkoły do dnia 10 maja 2021r., aby wybrać 3 najciekawsze prace i przekazać je do 12 maja br. organizatorowi (ostateczny termin zgłaszania prac do agencji). W przypadku przygotowania pracy do konkursu, prosimy o kontakt do p. Edyta Kwiecień- Niedzieli w celu przesłania Oświadczenia oraz Klauzuli informacyjnej, które należy podpisać przez Rodzica.

Konkurs plastyczny – „Orzeł Biały – mój znak”

KONKURS PLASTYCZNY „ORZEŁ BIAŁY – MÓJ ZNAK”

regulamin dla klas 1-8 (opracowała A. Szlenk)

CELE KONKURSU:

 • propagowanie symboli narodowych i polskości,

 • prezentacja umiejętności plastycznych,

 • motywowanie do rozwijania umiejętności manualnych,

 • afirmacja przynależności do Rodziny Polaków,

 • czynny- plastyczny udział w majowych Świętach Narodowych.

 1. Uczestnikami konkursu są uczniowie klas 1-8, szkoły podstawowej. Odbędzie się on w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 1-3 i 4-8.

 2. Konkurs jest INDYWIDUALNY

 3. Aranżacja i materiały plastyczne z których stworzona będzie praca jest dowolna,

 4. Uczestnicy konkursu wykonują GODŁO POLSKI w formacie około min. A4- max. A3(może to być też kwadrat) i wykonują 1 zdjęcie pracy.

 5. TO jedno najlepsze zdjęcie przesyłają do wyznaczonej osoby z komisji konkursu – tą osobą jest p. ANNA SZLENK

 6. Wykonanie prac oceni komisja konkursowa w składzie: Pani Dyr. Urszula Bandoła, pp. Iwona Małecka. Edyta Kwiecień- Niedziela, Weronika Formas, Wioletta Wykręt oraz Anna Szlenk.

 7. Jury weźmie pod uwagę – sposób i pomysłowość wykonania, staranność oraz jakie materiały zostały wykorzystane w pracy (np. plastelina, bibuła, pasmanteria, guziki, cekiny, piórka, pinezki, ziarna, zapałki…. i inne materiały– według pomysłu oraz inwencji twórczej ucznia!).

 8. Jury przyzna nagrody: I, II i III miejsce oraz wyróżnienie w każdej kategorii wiekowej.

 9. Termin nadsyłania fotografii: 7maja 2021r.

 10. UWAGA! Nadesłanie zdjęcia jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na udostępnienie zdjęcia pracy na stronie internetowej szkoły.

Nagrody gwarantowane dla wszystkich biorących udział:

 • Wzorowe zachowanie – wpisane do dziennika,
 • Celujący – cząstkowa ocena z przedmiotu – plastyka (oprócz klasy 8).

W razie wątpliwości prosimy o kontakt – ORGANIZATORZY

Świąteczne dzieła młodych artystów

Prace uczniów klasy 4 i 6 wykonane na lekcjach techniki.

klasa 4

klasa 6

Spotkanie wielkanocne w przedszkolu

Święta Wielkanocne to wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno. Przedszkolaki podczas swojego występu  przybliżyły nam te tradycje wielkanocne  wykonując inscenizację, piosenki i tańce. Wprowadziły nas w świąteczny nastrój.

Życzymy  zdrowia, chwili refleksji i chwil radości spędzonych wspólnie przy rodzinnym stole.  Zdrowych, Spokojnych Świat Wielkanocnych!

Poniżej nagrania z występów:

https://drive.google.com/file/d/1apXGuGti58G_ECUr3k_gWHIdOQs-5FeZ/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/149uOh5fZ09QPSzBQ5qqodNJMWPQqlnXA/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1N6HRI-kKjTdjSNKhJ5WcYAIm8pSC77Cm/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1wtTI2MaN-xtpTSzpVD2kGeSnsm0_WqpI/view?usp=sharing

Pierwszy Dzień Wiosny w Przedszkolu

WIOSNA

Pięknie jest wiosną na całym świecie.
Wiosna pozdrawia nas barwnym kwieciem,
Zielenią traw i ptaków śpiewem,
Radosnym słońcem świecącym na niebie.
Przynosi ona ze sobą wiele
Świąt własnych dla kraju oraz w kościele.
Łopocą zatem flagi biało-czerwone,
Biją w kościele dzwony złocone.
Radość i pokój panuje wkoło.
Bawią się ludzie, jest im wesoło.

Ciągle jeszcze istnieją wśród nas anioły.

Nie mają wprawdzie żadnych skrzydeł, lecz ich serca są bezpiecznym portem dla wszystkich,

którzy są w potrzebie. Wyciągają ręce i proponują swoją przyjaźń”.

Phil Bosmans

Szanowni Państwo.

Pamiętając o Państwa zaangażowaniu w różnorodne akcje i inicjatywy oraz o ogromnym sercu dla potrzebujących prosimy o włączenie się w akcję na rzecz siedmiomiesięcznego Filipka Cholewy, który choruje na SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni typu pierwszego.

Szansą dla dziecka jest terapia genowa wyceniona na ponad 9 milionów złotych.

Grupa ludzi ” Załoga Filipka Gminy Brzeszcze” organizuje 21. 03. 2021r., niedziela pod Ośrodkiem Kultury w Brzeszczach kiermasz wielkanocny, z którego całkowity dochód zostanie przeznaczony na leczenie chłopca.

Zwracamy się do Państwa o wsparcie rzeczowe:

 • gadżety,
 • książki,
 • zabawki,
 • biżuteria,
 • pościel,
 • ręczniki,
 • kwiaty doniczkowe,
 • ozdoby świąteczne,
 • upominki,
 • bony podarunkowe, vouchery, itp.,

Fanty będzie można dostarczyć do OK w godzinach 10:00 – 19:00 od dnia 15.03.2021r. Impreza ma charakter wyłącznie dobroczynny, w związku z czym nie przyjmujemy gotówki.

 

Wierzymy, że nasze wspólne zaangażowanie zapewni szczęśliwą zdrową przyszłość Filipowi.

Kreatywna Gimnastyka – udział grupy młodszej w projekcie

W dniach 1.03.2021 – 3.03.2021 grupa młodsza wzięła u dział w wyzwaniu pt. „Kreatywna Gimnastyka”.

Zadania miały służyć pobudzeniu aktywności fizycznej u dzieci. 

Misją było wzmocnienie kluczowych kompetencji dziecka oraz zaszczepianie pasji do tańca i ruchu w atmosferze akceptacji i poczucia bezpieczeństwa.

8 marca – Dzień Kobiet w Przedszkolu

Warto corocznie przypominać dzieciom, że istnieje takie święto  jak Dzień Kobiet i warto w tym dniu zrobić coś miłego dla każdej pani – a mamy ich przecież w swoim otoczeniu tak wiele. Dla koleżanek w tym dniu warto być miłym i uprzejmym,  przeprosić za ewentualne złośliwości, uśmiechać się do pani  przez cały dzień i postarać się jak najmniej psocić. Dla mamy i babci warto zrobić laurkę i serdecznie je uściskać, być życzliwym dla wszystkich znanych i spotykanych w tym dniu kobiet i małych kobietek. Cudownie by było, gdyby te dobre zachowania udało się przenieść